Finans Siyaset

Elif Haykır Hobikoğlu kimdir? Merkez Bankası’nın kritik kuruluna seçilen MHP milletvekilinin ekonomist kızının öyküsü…

Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu kimdir?

Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu kimdir? Merkez Bankası’nın kritik kuruluna seçilen MHP milletvekilinin ekonomist kızının öyküsü…

1977 yılında Ankara’da doğan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. Akademik kariyerine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak başladı. 2003 yılında yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Ekonomi alanında yüksek lisansını tamamladı. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Bölümü, İktisat Bilim Dalından Doktora derecesi aldı. 2014 yılında Makro İktisat Alanında Doçent unvanını aldı ve aynı alanda 2019 yılında profesör olarak atandı.

Makro iktisat, para politikaları, davranışsal finans, büyüme ve kalkınma alanlarında çok sayıda kitap ve akademik çalışmaları bulunmakta.

Hobikoğlu, evli ve üç çocuk annesidir.

Elif Haykır Hobikoğlu kimdir? Merkez Bankası’nın kritik kuruluna seçilen MHP milletvekilinin ekonomist kızının öyküsü…

Halen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Teknoloji ve Sanayi İktisadı Anabilim Dalında görevini yürütmekte olan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, 18 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi olarak görev yapmakta. 8 Nisan itibarıyla da Para Politikası Kurulu üyeliğine seçildi.

İlgili yazılar