Bilançolar Enerji Hisse önerileri

Enerjisa’dan beklentilerin üzerinde kar geldi, Oyak Yatırım hedef fiyatı yükseltti

Enerjisa üçüncü çeyrekte piyasa beklentisi olan 406 milyon TL’nin üzerinde 639 milyon TL net kar açıkladı. Faaliyet karı da 1,623 milyar TL ile piyasa beklentisi olan 1,356 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşti. Faaliyet karındaki geçen seneye göre artış hem dağıtım hem de perakende tarafındaki iyileşmeden kaynaklandı. 

Net borç geçen çeyreğe göre yüzde 6 azalarak 9.9 milyar TL’ye ulaşırken, net borç/faaliyet karı da 2.1’den 1.9’a yükseldi. 

Enerjisa 2020 yılı için düzeltilmiş (tek seferlik gelir/giderlerden arındırılmış) net kar büyümesi tahminini en az yüzde 30’dan en az yüzde 40’a yükseltti. 

Enerjisa ayrıca yıl sonunda beklediği serbest nakit akımı rakamını en az 100 milyon TL’ye çıkardı. 

Hisse beklentileri

Oyak Yatırım

“2020 için faaliyet karı ve net kar tahminlerimizi sırasıyla %6 ve %12 arttırdık ve düşen net borcu da hesaba katarak hedef fiyatımızı 11.50 TL’den 12.50 TL’ye yükselttik. %32 yükselme potansiyeli ile Endeks Üzerinde Getiri tavsiyemizi sürdürüyoruz.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar