Dünya Manşet Siyaset

Erdoğan “13’üncüyüz” dedi ama veriler “Türkiye en büyük 19 veya 20. ekonomi” diyor

AKP’nin 19’uncu kuruluş yıldönümü töreninde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan ile olan Akdeniz’deki gerilime ilişkin ”Oruç Reis’e saldırırsanız bedelini ağır ödersiniz dedik. Bugün de ilk cevabını verdik” dedi.

AKP’nin 19’uncu kuruluş yılı dolayısıyla Ankara’da düzenlenen programda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin açıklamada bulundu.

‘Bugün ilk cevabı aldılar’

Erdoğan, ”Oruç Reis’imize sakın saldırmayın, saldıracak olursanız bunun bedelini ağır ödersiniz dedik ve bugün ilk cevabı aldılar. Gereken tedbirleri alarak ekonomimizi güçlendirdik. Ülkemiz salgın döneminde sahip olduğu alt yapının önemini ortaya koymuştur” dedi.

‘En büyük 13’üncü ekonomiyiz’

Erdoğan şöyle dedi:

IMF’ye 22,5 milyar dolar borcumuz vardı. Biz bunu sıfırladık. Muhalefet borç alın diyor. Bu sizin işiniz. Attığımız kararlı adımlarla ekonomimizin daha güçlü şekilde yoluna devam etmesini sağladık. Bugün dünyanın 13’üncü büyük ekonomisiyiz. Muhalefet çiftçimiz battı diyor. Hiç merak etmeyin Türkiye tarımda patlama yapacak. Ekonomide şahlanma dönemine gireceğiz. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacağız.

Türkiye en büyük 13’üncü ekonomi mi?

Erdoğan Türkiye’nin en büyük 13’üncü ekonomi olduğunu söylese de veriler farklı bir sıralamaya işaret ediyor.

Trading Economics’in AB’yi de ayrı bir varlık olarak dahil ettiği sıralamada Türkiye dünyanın en büyük 20’nci ekonomisi olarak görünüyor. AB dahil edilmediğinde Türkiye 19’uncu oluyor.

İlgili yazılar