Siyaset Manşet

Erdoğan Biden görüşmesi neden gecikti? FP: Amerika’nın sert üslup benimseyeceğinin göstergesi

Erdoğan Biden görüşmesi neden gecikti? Amerikan dış politika dergisi Foreign Policy (FP) ilginç bir analiz yayınladı.

Erdoğan Biden görüşmesi neden hala gerçekleşmedi? FP, Başkan Joe Biden’ın göreve başlamasından bu yana henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmemiş olmasının sebeplerini ve yeni yönetimin Türkiye’ye yaklaşımını inceleyen bir analiz yayımladı.

Soğuk tavır sürecek

Analizde, “10’dan fazla yetkili, Kongre üyesi ve diğer uzmanlarla yapılan mülakatlar, ABD Başkanı’nın sessizliğinin, Amerika’nın Türkiye’ye yönelik daha sert bir üslup benimseyeceğinin bir göstergesi olduğunu ortaya koydu. Ankara’nın eylemlerini değiştirmemesi ve bunu hızlı bir şekilde yapmaması halinde bu soğuk tavır da devam edecek” yorumu yapıldı.

Henüz gerçekleşmedi

Biden yönetimi, resmen 20 Ocak’ta göreve başladı. Biden, göreve başlamasının ardından birçok dünya lideri ile telefonda görüşmeler gerçekleştirdi. Ancak henüz Biden ile Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi yapılmış değil.

Çavuşoğlu-Blinken görüştü

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu Şubat ayı ortasında görüştü. Bu görüşmede, ABD, Türkiye’nin Irak’ın Gara bölgesine düzenlediği operasyonda hayatını kaybedenlerle ilgili başsağlığı diledi.

Erdoğan Biden görüşmesi neden gecikti? FP: Amerika’nın sert üslup benimseyeceğinin göstergesi

İlgili yazılar