Gayrimenkul Manşet

Erdoğan Çiftlikbank uyarısı yaptı; faizsiz ev sistemiyle ilgili 6361 sayılı yasa değiştiriliyor

Erdoğan Çiftlikbank hatırlatması yaparak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a “Lütfi, şu işe bir çekidüzen verin. Bunlarla ilgili şikâyetler artıyor, yakında Kombassan, Çiftlik Bank işine dönecek. Batarlarsa devlete yük olacak hepsi” dedi.

Erdoğan Çiftlikbank ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ı uyardı. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki hafta önce grup toplantısı sonrasında idare amirinin odasında kısa bir mola verdi. Erdoğan, bu o sırada karşısındaki televizyondaki faizsiz ev sistemiyle ilgili reklamı fark etti. Erdoğan’ın yukarıda aktardığımız sözleri üzerine Bakan Elvan, bu konuda yapılan çalışmaların sonuna gelindiğini, yakında Meclis’e gönderileceğini söyledi. Ve önceki gün, yasa teklifi TBMM’ye verildi.

Erdoğan Çiftlikbank benzetmesiyle faizsiz sistem konusunda uyardı.

Kanun teklifi ne getiriyor?

6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanununda değişiklik yapılarak, faizsiz ev ve taşıt edindirme faaliyetinde bulunan firmaların yasal denetim ve düzenleme kapsamına alınması amaçlanıyor.

Asgari 100 milyon TL sermaye

Yasa teklifine göre tasarruf finansman şirketlerinin faaliyet gösterilebilmesi için asgari ödenmiş sermayelerinin 100 milyon lira olması, kurumsal yapı, risk yönetimi ve bilgi teknolojileri altyapısı gibi yükümlülüklerini yerine getirilmesi gerekiyor.

İlgili yazılar