Video Manşet

Erdoğan uzay programını açıkladı, 2023’te Ay’a inilecek… Sokak röportajları…

Erdoğan uzay programını açıkladı; halk ne diyor? Ekonomy.TV halka sordu…

Erdoğan uzay programını açıkladı; Ekonomy.TV halkın nabzını tuttu…

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) resmen kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara göre, 2023 yılında Ay’a ilk sefer düzenlenmiş olacak.

Türkiye Uzay Ajansı’nın bütçesi ve stratejileri dahil olmak üzere birçok temel bilgi basınla paylaşılmış oldu. 2 yıl boyunca astronot yetiştirilmesi ve uzay altyapısının kurulması hedefleniyor. TUA’nın hedefleri ve stratejileri, özellikle gençler üzerinde milli teknoloji bilincini geliştirmeye yönelik hamlelerden oluşuyor. Sadece gençler değil; bütün insanlığın faydalanabileceği bilgilerin karşılıksız olarak paylaşılması da söz konusu. Türkiye Uzay Ajansı’nın önümüzdeki 2 yıl içerisinde gerekli teknolojik araç-gereçleri sağladıktan sonra ilk seferi düzenlemesi planlanıyor. Bunun dışında; TUA’nın hedefleri şu şekilde;

-Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Ay’a çıkmak

-Dünyadaki diğer uzay araç-gereçleri ile rekabet edebilecek düzeye gelmek. Gerekli olan teknolojik altyapıyı kurmak.

-Tamamen Türkiye’ye özel zamanlama sistemi oluşturmak.

-Uzay Meteorolojisine yatırım yapmak.

-Dünyadaki diğer tesisler gibi yetkin bir uzay tesisi inşa edebilmek.

TUA’nın hedefleri ve stratejileri bu şekilde. TUA’nın kuruluş yılı ise 2018. Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından tanınması ise 2019 yılında son bulmuş. Yani, 2019 yılından beri resmi bir şekilde faaliyetlerini yürüten bir uzay ajansından bahsediyoruz.

10 Şubat 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında, 2023 yılına kadar uzayla temasımızın gerçekleşeceği vaadi dikkat çekiciydi.

Erdoğan’ın bu açıklamaları, Avrupa ve Dünya basınında büyük ses getirdi. Fransız Le Figaro Gazetesi’nden Amerikan The New York Times’a kadar herkes TUA’nın vizyonu ve misyonuna ilişkin haber yayımladı.

Erdoğan uzay programını açıkladı, 2023’te Ay’a inmek hedefler arasında.

Erdoğan’ın açıklamaları ilgi çekici olduğu kadar, eleştirilerin de odağında yer alıyordu. O eleştirilerden en çarpıcı olanı BBC News ekibinden geldi. İngiliz BBC News, Türkiye dışında uzay ajansı olan ülkelerin bütçesini listeledi. Son sıraya Türkiye’yi ekleyerek, Türkiye’nin diğer ülkelere kıyasla en az bütçeye sahip uzay ajansı olduğunu ileri sürdü. Sahiden, TUA’nın şimdiye kadar açıklanmış bütçesi 5,4 Milyon Dolar seviyelerinde. Yalnız, bu rakamın ilerleyen günlerde artıp – artmayacağı belirsiz. Yani, önümüzdeki günlerde TUA’nın bütçesine ilişkin yeni bir yatırımda bulunulabilir.

Peki, sokaktaki vatandaş ne düşünüyor? Halkın nabzını tutabilmek için Kadıköy – Göztepe Mahallesi’ndeydik.

Vatandaşlara “Türkiye’nin Uzay Politikasını Nasıl Buluyorsunuz?” sorusunu sorduk. Kameramıza konuşmayı kabul eden vatandaşlar ise, TUA Politikası hakkında düşündüklerini paylaştı. TUA Projesini destekleyenler kadar eleştirenler de vardı.

Kameramıza konuşmak istemeyen vatandaşların sayısı ise çoğunluğu oluşturuyor.

Kameramıza konuşan bir asgari ücret emeklisi, 2021 yılında sadece 99 Türk Lirası zam gördüğünü belirtip; insani bir yaşamdan çok uzak olduğunun altını çizdi. “Benim gündemimde Uzay Programı yok. Emekli maaşım var.” diyen emekli vatandaş; aylık gelirinin en az 2 kat artması gerektiğini düşünüyor.

İlgili yazılar