aylık Bilançolar Demir Çelik

Ereğli’den beklentilerin üzerinde bilanço; İntegral: Yüzde 25 yükseliş potansiyeli var

Ereğli Demir Çelik (EREGL) üçüncü çeyrek döneminde beklentilerin üzerinde 581.6 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 567.8 milyon TL seviyesindeydi. Net kar geçen yıl aynı döneme göre yüzde 26 geriledi, önceki çeyreğe göre ise yüzde 2 arttı. 

İntegral Yatırım’ın analizine göre cirodaki artış, kar marjlarının önceki çeyreklere göre yükselişini koruması, yine önceki çeyreğe kıyasla daha düşük finansman gideri yazması net karı pozitif etkiledi. Ertelenmiş vergi gideri ise net karı negatif etkileyen faktör oldu.

Satış gelirleri 8.152 milyon TL ile beklentilerin altında gerçekleşti. Beklentiler 8.468 milyon TL seviyesindeydi. Satış gelirleri geçen yıl aynı döneme göre yüzde 27 artış gösterdi, önceki çeyreğe göre ise yüzde 10 yükseldi. Cirodaki artışta kur farkının etkisi ve kazanılan pazar payının etkisi oldu.

İntegral, aynı dönemde FAVÖK karının 1.638 milyon TL ile beklenti olan 1.469 milyon TL olan beklentinin üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Bu kalem yıllık yüzde 28, çeyreksel yüzde 23 artış kaydetti. FAVÖK artışında marjlardaki iyileşmenin etkisi olumlu oldu. FAVÖK marjı yüzde 20 olurken, geçen yıla göre 0.2 puan, önceki çeyreğe göre ise 2.1 puan iyileşti. İntegral, “FAVÖK marjındaki iyileşmede ciro artışının etkisinin yanında, brüt kar marjındaki iyileşme ve faaliyet giderlerindeki kontrol etkili olmuş görünüyor. EREGL’nin iyi bir yönetim sergilediğini görmekteyiz” değerlendirmesi yaptı.

Yılın ilk 9 aylık döneminde şirketin yassı mamul satışları yüzde 1.4 artışla 5.471 bin ton olurken, uzun mamul satışları yüzde 0.8 artışla 780 bin ton oldu. Çelik fiyatlarındaki artışa paralel demir cevheri fiyatlarında da artış gözlendi. 

Ereğli, 9 aylık dönemi 1.449 milyon TL net kar ile kapatırken geçen yılın yüzde 53 gerisinde kaldı. Satış gelirleri yüzde 4 artışla 21.936 milyon TL ve FAVÖK yüzde 16 düşüşle 3.980 milyon TL oldu. Kar marjlarında 5-6 puana yakın düşüş oluşurken, Ereğli yüzde 15.9 Brüt Kar Marjı ve yüzde 18.1 FAVÖK marjı ile çalıştı.

İntegral’in verdiği bilgiye göre Ereğli’nin net nakit değerleri 6.452 milyon TL seviyesine yükseldi. Önceki çeyrekte 5.186 milyon TL düzeyindeydi. İntegral, “Kur artışları ve güçlü nakit akışı etkili oldu. Şirket nakit gücünü koruyor. Cari oran 2.6x ve likidite oranı 1.7x seviyesinde ideal. Güçlü nakit akışı geçen yıla göre pandemi dönemine rağmen oldukça iyi korundu. Yılın 9 aylık döneminde işletme faaliyetlerinden 5.432 milyon TL nakit akışı elde edildi. Yatırım faaliyetlerine 1.900 milyon TL harcama yapıldı. Borçlanma kaynaklı olarak 598 milyon TL giriş elde edilirken, geçen yıl sonuna göre nakit değerlerini 4.767 milyon TL artırmayı başardı” dedi.

İntegral Yatırım’ın bilançonun hisseye etkisiyle ilgili yorumu ise şöyle:

EREGL için açıklanan sonuçları pozitif karşılıyoruz. Kar marjlarındaki son üç çeyrektir yaşanan artış olumlu. Bilançosunu dolar bazında düzenlemesi kur riskini ortadan kaldırırken, üretim ve satış rakamlarında geçen yıla paralel performans sergilemesini olumlu karşılıyoruz. Güçlü nakit akışları EREGL için en beğendiğimiz performans. Diğer yandan bu yıl ödeyemediği temettüyü 2021 yılında, 2020 yılı karı ile birlikte ödemesi durumunda çok yüksek bir temettü verimi oluşabilir. Bu durum hisseyi cazip kılan bir faktör. EREGL için 12 aylık dönemi kapsayan 12.12TL hedef fiyatımızı koruyoruz. Bu son kapanış fiyatı olan 9.71TL’ye göre yüzde 25 yükseliş potansiyeli anlamına geliyor.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar