Siyaset

Ersin Tatar Kimdir? Ersin Tatar Kaç Yaşında?

Kıbrıslı siyasetçi Ersin Tatar, son dönemde internette sıklıkla araştırılıyor. “Ersin Tatar kimdir?” sorusu bu sorgular arasında en meşhur olanı. Şu ana kadar defalarca kez Kıbrıs siyasetinde rol almış bir isim olan Tatar, 2020 Kıbrıs Seçimleri’nde zafere ulaşan isim olmuştu.

Bir önceki Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın aksine Türkiye yanlısı bir politika güden Tatar, geniş kitleler tarafınca destekleniyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin politikası ile eş güdümlü hareket eden Tatar, kısa sürede birçok yerden kendine taraftar edindi. Siyasetteki etkin yılları ise birkaç yılın işi değil.

“Ersin Tatar kimdir?” sorusunu araştırdığımızda Tatar’ın on yıllarca siyaset yaptığını gözlemliyoruz. Kısa bir araştırmanın ardından tam 13 yıldır siyasette rol aldığı bilgisine ulaştık. İngiltere’de ekonomi ve iktisat üzerine eğitim alan Ersin Tatar, memleketine döner dönmez siyasete atılmış.

Politika ile pek ilgisi olmasa da teknokrat kadrosundan faydalanıp 2009 yılında Maliye Bakanlığı görevine getirilmiş. Bu tarihten sonra Ersin Tatar’ın Kıbrıs siyasetinde etkin rol oynadığını söylemek mümkün. Peki, Ersin Tatar kimdir? Ersin Tatar kaç yaşında, aslen nereli? Bütün bu bilgileri en kısa sürede öğrenebilmek için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Ersin Tatar Kimdir?

Ersin Tatar’ın hayat hikayesini incelediğimizde Kıbrıs, İngiltere ve Türkiye üçlüsüne sıklıkla denk geliyoruz. 14 yaşına kadar memleketinde eğitim alan Tatar, savaş ve diğer olumsuzluklardan ötürü taşınmak zorunda kalmış. Bir süreliğine Kıbrıs’ta bulunan İngiliz Okulu’nda eğitim almış olsa da şartların çetinleşmesi ile beraber İngiltere’ye eğitim göçünde bulunmuş. İngiltere’de lise ve üniversite eğitimini çeşitli okullarda tamamlamış.

Cambridge Üniversitesi’nde İktisat Bölümü’ne girmeyi başaran Tatar, Mali Müşavir olana kadar İngiltere’de çalıştı. İngiltere menşeili Price Waterhouse şirketinde hesap üzerine eğitim alan Tatar, zamanla mesleğinde tanınır hale geldi. O sıralar, İngiltere ve Kıbrıs’ta geniş çapta yatırımları bulunan Asil Nadir, Ersin Tatar’ı keşfetti. Ersin Tatar’ı kendi şirketine transfer edip birçok farklı kademede rol oynamasına aracı oldu. 1980’li yılların ortasından 90’lı yılların başına kadar PollyPeck adlı firmada Finansman Müdürü olarak rol aldı. Asil Nadir, Ersin Tatar’dan memnundu; Tatar’da Nadir’in kendisine sağladığı imkanlardan ötürü keyifliydi. İkilinin iş birliği Türkiye piyasasına girmeleriyle beraber daha da yakınlaştı.

Asil Nadir ile Tanışması Hayatını Değiştirdi

Tatar’ın kariyerindeki en büyük değişimin Asil Nadir faktörü ile hayat bulduğunu söylemek mümkün. O sıralar İngiltere’de ve Kıbrıs’ta yatırımı bulunan iş insanı Asil Nadir, genç Kıbrıslı Tatar’ı şirketinde farklı alanlarda değerlendirme niyetindeydi. Cambridge Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Tatar, eğitim hayatında olduğu gibi iş hayatında da adından söz ettiriyordu. PwC adlı İngiliz şirketinde kısa sürede Mali Müşavir olma hakkını kazanan Tatar, gerek İngiltere için gerekse İngiliz ekonomisi için gelecek vadediyordu. Daha 25 yaşındayken İngiltere gibi katı kuralları bulunan bir ülkede hem hesap uzmanı hem de mali müşavir olmaya hak kazanmıştı. “Ersin Tatar kimdir?” sorusunu cevaplarken Nadir ile olan ilişkilerine de değinmek gerekiyor.

Asil Nadir ile tanıştıktan sonra yöneticilik pozisyonuna yükselen Tatar’ın kariyeri Türkiye girişimi ile iyice değişti. O yıllarda Asil Nadir, Türk basınına girmeye hazırlanıyor; temelde Show TV ile Cine 5’in kullanım haklarını satın almıştı. Ersin Tatar ise bu projelerde Genel Koordinatörlük görevinde bulunacaktı. Uzun yıllar boyunca Asil Nadir’in medya platformlarında yöneticilik yaptı.

Kıbrıs’ta Yayıncılıkla Uğraştıysa da Başarılı Olamadı

“Ersin Tatar kimdir?” sorusu bu yıllarda daha da sorulur oldu diyebiliriz. Yayıncılıkta gelecek olduğu düşüncesini benimseyen Tatar, memleketi Kıbrıs’ta da birçok girişimde bulundu. Bu dergilerin bir kısmı tuttu, bir kısmı başarısız oldu. Ersin Tatar’ın medya kariyeri şu şekilde;

  • Show TV – Cine5: Genel Müdür
  • Kanal T: Kurucu
  • Kıbrıslı Dergisi
  • Kıbrısım Dergisi
  • Halkın Sesi Gazetesi – Köşe Yazarı
  • Yenicami Ağdelen Spor Kulübü Başkanlığı

Tatar, 2000’li yılların başlangıcında bu tip işlerle uğraşarak geçimini sağlamaya çalıştı. 2009 yılında ilk kez siyasete girdi. 2009 yılından 2013 yılına kadar Maliye Bakanlığı görevini yürüttü. Başarılı geçen 4 yılın ardından Tatar’ın hükümetteki görevi devam etti. İşin aslı, Ersin Tatar’ın kendi gibi ailesi de uzun yıllar boyunca siyasetle uğraşmış.

2019 yılında Kuzey Kıbrıs Başbakanı olan Ersin Tatar, 2020 yılında düzenlenen Kıbrıs Seçimleri’nde rakibi Mustafa Akıncı’ya fark attı. Bu dönemde etkileyici bir siyaset dili ve siyasi argüman geliştiren Tatar, güçlü rakibi Akıncı’yı saf dışı bıraktı. Genel seçimlerde Akıncı ile beraber ikinci tura kalan Tatar, ikinci turda oyların yüzde 51.74’ünü alarak başkanlık görevini kazandı. 2020 Ekim tarihinden bu yana Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürüyor. Rakibi Mustafa Akıncı ise siyaseti bıraktığına ilişkin bir beyanda bulunmuştu. “Ersin Tatar kimdir?” sorusuna önümüzdeki kariyeri boyunca Kıbrıs Cumhurbaşkanı dememiz doğru olacak.

Ersin Tatar Kaç Yaşında?

7 Eylül 1960 tarihinde Lefkoşa’da doğan Ersin Tatar 61 yaşındadır. Kıbrıs Savaşı çıkana kadar memleketinde kalıp eğitim-öğretim hayatına devam eden Tatar, savaştan ötürü farklı beldelere göç etmek durumunda kalmıştır. Tıpkı bir önceki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı gibi. İlk etapta güvenli bir liman olarak Kıbrıs’ta bulunan İngiliz Okulu’nda eğitim alan Tatar, sonraki yıllarda temelli İngiltere’ye yerleşmiş. Üniversite eğitimi bitene kadar Birleşik Krallık’ta yaşamış. “Ersin Tatar kimdir?” sorusunu cevaplarken İngiltere’ye de yer ayırmak gerekiyor.

İlgili yazılar