Vergi Manşet

Esnafa verilen destekten fazla vatandaşa ceza kesildi

CHP’li Erdoğan Toprak, ilk dört ayda bütçe gelirlerinin tek başına 6.9 milyar TL’sinin, salgında vatandaşa kesilen cezalardan elde edildiğini belirtti.

Esnafa müjde diye açıklanan desteğin tutarının ise 4.6 milyar lira olduğunu hatırlatan Toprak, “Yani iktidar evinde işsiz-aşsız desteksiz oturmaya mahkum ettiği vatandaşa, aylardır işyeri kapalı milyonlarca küçük esnaf ve sanatkâra vereceğini duyurduğu desteğin yaklaşık iki katını zaten salgında peşinen ceza olarak kesip kasaya atmış. Vergi ve cezalar yüzde 30-50 arasında artarken, harcamalar-destekler iyice kısıldı” diye konuştu.

Toprak, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı ocak-nisan dönemi bütçe rakamlarında, artırılan vergiler ve kesilen cezalarla 73.3 milyar lira harcanabilir faiz dışı gelir fazlası olduğuna dikkat çekti. Toprak, hukuksuz kesilen cezalarla, halktan toplanan paralarla ortaya çıkan milyarlarca liralık gelir fazlasının, halka destek için kullanılmasından kaçınıldığını belirtti.

Vergi gelirleri artıyor

Erdoğan Toprak, “Kurumlar vergisinde, otomobil ÖTV’sinde yapılan yüklü vergi artışları, son olarak akaryakıt ÖTV’sinde yüzde 188 artışla devam ediyor. Geçen yıl ocak-nisan döneminde 321 milyar lira olan bütçe gelirleri toplamı bu yıl 116 milyar liralık artışla 427 milyara çıkarken, vergi gelirleri de 225 milyardan, 106 milyar artışla 331 milyar TL’ye yükseldi” diye konuştu.

İlgili yazılar