Kripto para

Ethereum yükseliyor: Bir ayda ikiye katlandı, 1.700 doları geçti… Neden yükseliyor, daha ne kadar gider?

Kripto para birimi Ethereum yükseliyor… Bitcoin’in rakibi, Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve ilk kez 1.700 doları geçti.

CoinDesk’ten alınan verilere göre, piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci dijital madeni parası olan Ether, saat 10:30 ET civarında % 11,2’lik bir artışla 1.743 $ ‘a yükseldi.

En değerli sanal para birimi olan Bitcoin’in geçen ay 42.000 dolara yakın bir rekor seviyeye ulaşmasının ardından geldi.

Bitcoin 2020 boyunca fiyatı dört katından fazla arttı. 2021’in başından bu yana ise % 29 yükseldi. Ethereum ise bugüne kadar yaklaşık % 129 arttı.

Yatırımcılar önümüzdeki hafta Chicago Ticaret Borsası’ndan Ether vadeli işlem sözleşmelerinin lansmanını bekliyor. Bunun etkisiyle Ether bu hafta istikrarlı bir şekilde yükseliyor.

Ether vadeli işlemlerinde alım satım Pazartesi başlayacak. CME, kripto para biriminin 2017 rallisinin zirvesinde, üç yıl önce bitcoin vadeli işlemlerini başllatmıştı.

Bazı yatırımcılar, vadeli işlemlerin ve diğer kripto odaklı türev ürünlerinin kurumsal yatırımcılara alana yatırım yapmak için daha fazla güven vereceğine inanıyor.

Fidelity’nin ana şirketine bağlı bir risk sermayesi fonu olan Avon Ventures’ın ortağı Sachin Patodia, “Daha fazla finansal araç getirmek piyasaya daha fazla katılımcı getirecek” dedi. 

Kripto varlık analisti Simon Peters, “CME’nin bu hamlesi, pazara yeni girenlerin Ether alımını tetikleyebilir, çünkü sofistike yatırımcılara, temel varlık üzerinde tutuyor olabilecekleri pozisyonlara karşı risklerini korumaları için bir yol sağlıyor,” yorumu yaptı.

“Ancak, Bitcoin gibi, CME eter vadeli işlemlerinin herhangi bir fiziksel teslimat içermemesi için nakit olarak ödeneceğini belirtmek gerekiyor, bu nedenle spot fiyatlar üzerinde büyük bir etki beklememeliyiz” diye de ekledi.

Kripto yatırımcıları, Ethereum’u potansiyel olarak artıran bir başka faktörün, Ethereum 2.0 adlı blok zincire güncelleme olduğunu söyledi. Ether’e inananlar, güncellemenin Ethereum’u daha hızlı ve daha güvenli hale getireceğini umuyor.

Kripto paralar 1 trilyon doları geçti

Bitcoin fiyatı rekor seviyeye yükselirken, tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri geçen ay 1 trilyon doları vurdu. Bitcoin boğaları, kurumsal talepten ve altına benzer bir değer deposu olduğu algısından destek aldığını söylüyor.

Bitcoin, son 24 saatte % 4,7 artarak 38.151 $ ‘dan işlem gördü. Üçüncü en büyük dijital token olan XRP,% 10.7 artışla 44 sente çıktı.

Ekonomist Nouriel Roubini gibi şüpheciler ise Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını söylüyor. Yakın tarihli bir Deutsche Bank araştırması, yatırımcıların Bitcoin’i finans piyasalarındaki en aşırı balon olarak gördüğünü ortaya koydu.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar