Manşet Petrol Şirket haberleri

Etilen-nafta spread’indeki gerileme Petkim için olumsuz

Petkim tarafından paylaşılan verilere göre, etilen-nafta spread’i Ocak ayının ikinci haftasında haftalık bazda 43 USD (-%7) azalışla 609 USD seviyesine geriledi. Deniz Yatırım’ın günlük bülteninde yer alan bilgilere göre Spread’in azalmasında etilen fiyatındaki %4’lük azalış etkili oldu.

Mayıs 2020’deki dip seviyesinden (287 USD) itibaren yükseliş eğiliminde olan spread yaz aylarında nispeten yatay bir seyir izlemiş, yılın son iki ayında ise yükselişin hızlandığı görülmüştü (30 Ekim 2020: 361 USD, 8 Ocak 2021: 652 USD). Nafta fiyatları pandemi sürecinde global bazda düşük benzin talebi nedeniyle gerileme göstermişti.

Öte yandan arz ve talep açısından belirleyici olan Çin’in pandemiden hızlı çıkması dolayısıyla etilen pazarında olumsuz bir etki görülmemiş, ambalaj, sağlık gibi alanlarda artan taleple birlikte etilen fiyatlarında artış görülmüştü.

Deniz Yatırım, önümüzdeki dönemde aşılama ile birlikte mobilitenin artması nafta fiyatlarında artışa neden olabileceğini kaydetti.

Deniz Yatırım bülteninde, “Bu durum etilen talebinin güçlü kalıp kalmayacağı etilen-nafta spread’i ve dolayısıyla Petkim’in karlılığı için belirleyici olacaktır. Açıklanan spread verisi Petkim için sınırlı olumsuz olarak değerlendirilebilir” denildi.

İlgili yazılar