Finans Gayrimenkul Manşet Sağlık

Etlik şehir hastanesinin 883 milyon Euro’luk kredisi yeniden yapılandırıldı; başka hastaneler de sırada

Ankara Etlik Şehir Hastanesi’ni inşa eden Türkerler ve Astaldi ortaklığı, 883 milyon Euro tutarındaki proje finansmanı kredilerini yeniden yapılandırdı. Dünya’nın haberine göre yeniden yapılandırma sürecinin tamamlandığı Ankara Etlik Şehir Hastanesi projesinde inşaat çalışmaları yeniden başladı.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY (Ernst & Young), Türkerler ve Astaldi sponsorluğundaki Proje Şirketi’nin finansal danışmanı olarak 883 milyon Euro tutarındaki proje finansmanı kredilerinin finansal yeniden yapılandırılmasını tamamladı.

Ne olmuştu?

Astaldi ve Türkerler’in yürüttüğü proejenin inşaatı 2013 yılında başlamıştı.

Finansman sıkıntılarından dolayı bir ara inşaatı durdurulan projenin yapılandırma ile birlikte şu anda tekrar devam ettiği belirtildi.

Türkiye’nin en büyük şehir hastanelerinden biri olan Etlik hastanesinin, Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, yüzde 60’ı tamamlanmış durumda.

Diken.com.tr’nin Eylül ayındaki bir haberine göre birkaç şehir hastanesinde de yapılandırma görüşmeleri devam ediyor. Etlik projesindeki yapılandırma anlaşasının şehir hastaneleri özelinde ilk olduğu, yeni anlaşmaların da önümüzdeki aylarda duyurulacağı belirtildi.

Şehir hastanesi projeleri, yatırımcıların hastaneleri inşa etmek için uzun vadeli yabancı para cinsi kredi temin ederek, proje tamamladıktan sonra devlete belirli bir süre için kiraya vermesi modeli üzerine kurulu.

Ancak yaklaşık 10 milyar dolar düzeyinde olduğu tahmin edilen bu krediler genellikle Euro cinsi temin ediliyor, devletin kira ödemeleri ise avroya endeksli ancak lira cinsinden yapılıyor.

Etlik’in kredisi nasıl yapılandırıldı?

Etlik şehir hastanesinin finansal yeniden yapılandırma işlemi, EY Türkiye Sermaye & Borç Danışmanlığı / Finansal Yeniden Yapılandırma Lideri Orçun Makal ve EY EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) Bölgesi Finansal Yeniden Yapılandırma Danışmanlığı ekibinden Raj Apte ve Maurizio Montesi’nin ortak çalışmasıyla yürütüldü. Yeniden yapılandırma sürecinin tamamlandığı Ankara Etlik Şehir Hastanesi projesinde inşaat çalışmaları yeniden başladı. Makal kredilerin yapılandırılması aşamasında Sağlık Bakanlığı, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB), Credit Agricole, Deutsche Bank, UniCredit gibi uluslararası finans kuruluşları ile İş Bankası, Akbank ve TSKB gibi Türk bankalarından oluşan toplamda 15’ten fazla yerel ve yabancı banka ve gerekse proje sahipleri ile doğru iletişimi kurarak bir köprü vazifesi gördüklerini belirtti.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar