Para Piyasaları Yatırım

Euro/Dolarda son durum: Yavaş toparlanma doları etkiledi

Amerikan doları bu hafta içindeki olumlu ivmesini sürdüremedi ve haftanın son günü çoğu büyük rakibi karşısında geriledi. Hafta 1.1614’te dibe vuran Euro / Dolar hafta sonu 1.1720’de işlem görüyor.

Pariteye ABD’nin teşvik paketi ve Trump ve eşi Melania’nın COVID-19’a yakalanması yön veriyor.

Paritenin bir gözü de ekonomik toparlanmada. ABD Tarım Dışı İşsizlik verisi beklenenden kötü geldi. Resmi açıklamaya göre, ABD Eylül ayında, beklenenden çok daha az, 661 bin yeni iş yarattı. Aynı dönemde işsizlik oranı % 8,4’ten % 7,9’a düştü. 

Lagarde’dan yeni destek sinyali

Bu arada, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde sözlü müdahale trenine katıldı ve “Euro’nun dış değerinin enflasyon üzerinde etkisi olduğu açıktır” dedi. Parasal ve Finansal İstikrar Enstitüsü’nde konuşan Lagarde, merkez bankasının “enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefine doğru ilerlemesini sağlamak için tüm araçları kullanmaya hazır olduğunu belirterek, daha fazla teşvik için yol açtı. 

ABD ve AB’deki ekonomik toparlanma yavaş seyrediyor ve pandemi öncesi seviyelerin çok altında. Ekonomik geri dönüşün başlangıçta tahmin edilenden çok daha uzun süreceği açık.

Önümüzdeki haftanın gündemi

Önümüzdeki Çarşamba, FED son toplantısının tutanaklarını yayınlayacak. Belgenin dolar üzerinde önemli bir etkiye sahip olma şansı beklenmiyor.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar