Siyaset Manşet

Faik Öztrak 128 milyar dolar için konuştu: Tek bir kayıt yok

Faik Öztrak 128 milyar dolar rezerv satışını değerlendirdi.

Faik Öztrak 128 milyar dolar konusunda önemli bir noktaya dikkat çekti. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Ekonomi Masası Heyeti olarak ziyaret ettikleri Nevşehir’de, “Geçmişte bakıyorum Merkez Bankasının internet sayfasına, orada dövize yapılan müdahaleler tek tek yazıyor. Ama bu son dönemdeki 128 milyar dolarlık müdahale ile ilgili tek bir kayıt yok, şeffaflık yok” dedi.

“Tek bir kayıt yok”

Öztrak, şunları söyledi:

“Şunu bilmemiz lazım, 128 milyar dolar nasıl satıldı, niçin ve kime satıldı? Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulanmakta olan serbest kur rejimidir. Serbest ya da dalgalanan kur rejiminde, rezervleri kullanmak suretiyle kura müdahale etmenin yolları vardır. Bu yolların da saydam olması lazım. Geçmişte bakıyorum Merkez Bankasının internet sayfasına, orada dövize yapılan müdahaleler tek tek yazıyor. Ama bu son dönemdeki 128 milyar dolarlık müdahale ile ilgili tek bir kayıt yok, şeffaflık yok. Şimdi bu safhadan sonra yapılması gereken, bu 128 milyar dolar neye kullanıldıysa kullanıldı. Merkez Bankası kasasından hangi yöntemle çıktı?”

Faik Öztrak 128 milyar dolar konusunda önemli bir noktaya dikkat çekti.

“Madem öyle neden değiştirdiniz?”

Son günlerde eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yönelik övgüler yapıldığını belirten Öztrak, “Sürekli Berat Albayrak güzellemesidir gidiyor. Çok merak ediyorum, bu kadar iyi ise bu kadar önemli işler yapıldıysa neden değiştirdiniz? Neden yeni bir yönetim getirdiniz, neden buna ihtiyaç duydunuz? Neden Merkez Bankası Başkanını değiştirdiniz? Bunların hepsine cevap verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“5 Cent’e muhtaç durumdayız”

Nevşehir’de iş dünyası temsilcilerine seslenen CHP Sözcüsü Faik Faik Öztrak, “Merkez Bankası rezervi eksi 60 milyar olmuş yani Merkez Bankası’na borç verenler ‘şu borcumu ver’ dediğinde bizim Merkez Bankası’nda o borcun tamamını ödeyecek paramız yok. Hani ‘5 cent’e muhtaç olduk’ diyorlar ya, işte o durumdayız” dedi.

İlgili yazılar