Dolar/TL Manşet

Faiz artırımının etkisi çabuk geçti, güvenli liman talebiyle dolar yine yükseliyor, gece 7.78’i gördü

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın faiz artırımıyla 7.52’ye kadar gerileyen dolar Asya piyasalarının öne çıktığı saatlerde 7,8311’yi gördü. Bu seviyede kalmayan dolar haftaya 7.67 seviyesinden başladı.

Dolardaki yükselişin sebebi, Amerika’da ekonomik toparlanmanın yavaşlaması ve Avrupa’da artan koronavirüs enfeksiyonlarının etkisiyle Amerikan para birimine güvenli liman talebi gelmesi. Nitekim dolar endeksi geçen hafta Nisan’dan bu yana en hızlı yükselişini yaşadı.

Dolar Endeksi geçen hafta 94.745 ile iki ayın en yüksek seviyesini görmüştü. 

Koronavirüs’le ilgili endişelerin geri dönmesi doları tüm paralarla birlikte TL karşısında da yukarı itiyor. Yükseliş, Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını sürdüreceği beklentisini güçlendiriyor.

Ekonomy.TV

UYARI Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar