Finans Manşet

Faiz indirimi ne zaman? Credit Suisse’den dikkat çekici öngörü

Faiz indirimi ne zaman? Credit Suisse‘den yeni öngörü geldi.

Faiz indirimi ne zaman? Credit Suisse’e göre Haziran’da başlar; Eylül sonunda yüzde 15’e iner… Credit Suisse‘den dikkat çekici öngörü… Uluslararası yatırım bankası Credit Suisse, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının, ondan önceki dönemde uygulanan keyfi ve büyüme odaklı ekonomi politikalarının geri döneceği endişesi yarattığını belirtti. Banka tarafından yayınlanan raporda, Ağbal görevden alınmadan önce Merkez Bankası’nın politika faizinde ilk indirimin eylül ayında yapılmasının öngörüldüğü, fakat değişiklik sonrasında bunu haziran ayına çekildiği ifade edildi. Banka, şu anda yüzde 19 seviyesinde bulunan Merkez Bankası politika faizinin Eylül sonuna dek yüzde 15’e inmesini bekliyor.

Enflasyonda yükseliş beklentisinin sürdüğü belirtilen raporda Merkez Bankası’nın Swap (Para takası) hariç rezervlerinin 19 Mart tarihinde eksi 61 milyar dolar düzeyinde bulunduğu, bunun da ekonomik kırılganlıkla endişeleri artırdığı belirtildi.

Öte yandan Credit Suisse, Türk bankalarıyla ilgili raporunda, makro ekonomik kaygılar nedeniyle hedef fiyat öngörülerini yüzde 3 oranında indirdiğini açıkladı. Banka, Garanti ve Akbank için, “ortalamanın üzerinde getiri” (Outperform), İş Bankası, Yapı Kredi ve Vakıfbank için nötr, Halkbank ve TSKB için ortalamanın altında getiri reytingini ise muhafaza ettiğini kaydetti. Raporda Garanti ve Akbank’ın pandemi sonrası dönem için iyi pozisyonlandığı savunuldu.

İlgili yazılar