Güncel Manşet

Faiz Sabit, Dolar Dengede

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 19’da sabit bıraktı. Karar sonrası Dolar/TL, 8,30, Euro/TL 10 seviyesinde yatay seyretti.

Dünya’nın haberine göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para politikaları Kurulu (PPK) toplantısı sonrası haftalık gösterge repo faizinde bir değişiklik yapmayarak politika faizini yüzde 19 olarak bıraktı. Kararın ardından Dolar/TL 8,31 TL seviyesinden 8,28 TL; Euro/TL 10 TL seviyesine geriledi.

PPK metnine göre Nisan enflasyon raporu tahmininde düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut durumun korunacağı belirtildi. ‘ Sıkı duruş’ ifadesine metinde yine verilmedi. ‘Sıkı Duruş’ ifadesi yerine ‘mevcut durum’ ifadesinin konulması önümüzdeki dönemde yavaş yavaş gevşeme adımları atılacağı şeklinde yorumlandı.

PPK metninde küresel ekonominin destekleyici politikalar ve aşı ile ilgili olumlu gelişmelerden dolayı toparlanmaya devam ettiği belirtildi. Duyuruda  son dönemde ise artan emtia fiyatlarında yeniden artış gözlendiğine işaret edilerek, yükselen küresel enflasyonun uluslararası finans piyasalarını etkilemeye devam ettiği belirtildi.

Salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen yurt içi iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiği ifade edilen duyuruda, şu değerlendirmelere yer verildi: “Salgın kısıtlamalarına bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. İmalât sanayi faaliyeti kuvvetli bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir. Bununla birlikte, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerinde her iki yönde riskler bulunmaktadır.

Ticari kredilerin yanı sıra bireysel kredilerde de daha ılımlı bir seyir gözlenmekle birlikte, bu gelişmenin kalıcılığı makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir. Emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın, ihracattaki güçlü artış eğilimi, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle kredilerde gözlenen yavaşlama cari işlemler dengesinde öngörülen iyileşmeyi desteklemektedir.”

Enflasyonun Düşüşüne Kadar ‘Mevcut Duruş’ Korunacak

Duyuruda, talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği belirtildi. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin gözlenmeye başlandığı ifade edilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.”

İlgili yazılar