Dolar/TL Manşet Para

Fed “Aynen devam” dedi; Başkan Powell: Yılın ilerleyen dönemlerinde düzelme işaretleri var

Amerikan Merkez Bankası Fed, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu. Tahvil alımının tutarında değişikliğe gitmedi. Alım programı ayda en az 120 milyon dolar olacak şekilde sürecek.

Fed’den yapılan açıklamada bankanın ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğut ekrarlandı. Açıklamada ekonomik faaliyetlerde ve istihdam piyasasındaki iyileşmenin hızı son aylarda yavaşladığına da dikkat çekildi.

Fed Başkanı Jerome Powell ise düzenlediği basın toplantısında, bazı gelişmelerin 2021’in ilerleyen dönemlerinde daha iyi bir görünüme işaret ettiğini belirterek istihdam ve enflasyon hedefleri sağlanana kadar para politikasının destekleyici duruşunu sürdüreceklerini söyledi.

Powell, “Geçen yaz ekonomik faaliyette yaşanan keskin toparlanmanın ardından, vakaların yeniden artması ve daha fazla sosyal mesafe önlemlerinden en olumsuz etkilenen sektörlerde yoğunlaşan zayıflıkla son aylarda toparlanma hızı yavaşladı” dedi.

Ekonominin istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmasının önünde uzun bir yol olduğuna işaret eden Powell, “Önemli bir ilerleme elde edilmesi muhtemelen biraz zaman alacaktır” diye konuştu.

İlgili yazılar