Manşet Şirket haberleri Spor Video

Taraftar, Mesut Özil transferinin maliyetine ne diyor?

Mesut Özil, Fenerbahçe Kulüp Başkanı Ali Koç’u dahi şaşırtarak Fenerbahçe’ye transfer oldu. Ali Koç, transfer sürecini en başından itibaren “hayal” olarak görüp, bunu basın mensuplarıyla paylaşmakta hiçbir çekince görmüyordu. Nitekim, Londra ekibi Arsenal’de haftalık 350 bin pound kazanan bir orta sahayı Türkiye’ye getirmek gerçekçi sayılmazdı. Ali Koç’un “hayal” benzetmesinden kısa süre sonra Türk asıllı Alman futbolcu Özil, Türkiye’ye gelerek Fenerbahçe atkısı ile ilk duygularını basın mensuplarıyla paylaştı. “Çok heyecanlıyım. Ben her zaman Fenerbahçeliydim. Bir rüya benim için de gerçekleşiyor artık sadece Fenerbahçe için değil.” diyen Özil, KAP’a yapılan açıklamaya göre 3.5 sene için 9 Milyon Euro kazanacak. Bu bedelin gerçek olduğuna inanan taraftarlar olduğu gibi sponsorlar aracılığıyla asıl rakamın bundan çok daha fazla olduğunu belirten taraftarlar da bulunuyor.

Acun Ilıcalı, “Mesut Özil transferi için elimden geleni yaptım”

İddiaya göre, Mesut Özil transferinin arkasında sadece Fenerbahçe yok. Fenerbahçe ile kamuoyuna yansıdığı kadarıyla yakınlığı bulunan onlarca iş insanı var. O iş insanlarından birinin Acun Ilıcalı olduğu biliniyor. Uçankuş TV’ye Mesut Özil transferi hakkında açıklamalarda bulunan Ilıcalı, “Ben elimden geleni yaptım Mesut Özil transferi için. Başkanın sürekli benden bahsetmesi beni çok gururlandırdı, o da Ali Koç’un farkı aslında.” dedi. TV8 patronu Ilıcalı’nın Özil transferinde açık açık yer aldığını ve bundan ötürü gururlandığını söylemesi transferin arka yüzünü açığa çıkarıyor.

Taraftar ne diyor?

Mesut Özil transferinin mali boyutu, Mesut Özil’in Fenerbahçe’ye katkı sağlayıp sağlamayacağından çok daha net. Çok daha kesin. Kameramıza konuşan her 10 vatandaştan 9’u Fenerbahçe’nin sponsorlar aracılığıyla bu transferi yapabildiğini söyledi. Yani, işin mali tarafı hiç kimseyi endişelendirmiyor. Mesut Özil’in Fenerbahçe için faydalı olup olmayacağı ise büyük bir muamma. Arsenal’in 2020-2021 kadrosunda yer almayan Özil, tam 1,5 yıldır futbol oynamıyor. Bir futbolcu için en az sakatlık kadar yıkıcı bir gerçek varsa o da maç kadrosuna giremeye giremeye futbolu unutmaktır. Mesut Özil gibi büyük bir futbolcunun futbolu unutmasını düşünmek gerçekçi olmasa da 1,5 yıl süreyle hiçbir maça çıkmadığı gerçeği var.

Ekonomy.TV olarak Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadı çevresinde vatandaşa Mesut Özil transferini sorduk.

Mesut Özil Fenerbahçe’ye katkı sağlar mı? Dahası, Fenerbahçe Mesut Özil’in maliyetini karşılayabilir mi?

İlgili yazılar