Göstergeler Manşet

Fiyat istikrarı bir kenara koyuluyorsa neden Fiyat İstikrarı Komitesi kuruldu?

Fiyat istikrarını bir kenara bırakma sözü gündemde…

Fiyat istikrarı bir kenara koyuluyorsa neden Fiyat İstikrarı Komitesi kuruldu?… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açkladığı Ekonomi Reform Paketi‘ndeki çelişkiler ekonomistlerin eleştirilerine neden oldu. Merkez Bankası eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara Twitter’da yaptığı değerlendirmede, Erdoğan’ın “İki de bir fiyat istikrarı diyorlar ya, biz onu artık bir kenara koyduk” sözüne dikkat çekerek, “Fiyat istikrarını bir kenara koyuyorsak neden Fiyat İstikrarı Komitesi kuruldu? Komiteyi kurup bir kenara koyduk mu denmek isteniyor acaba?” diye sordu.

Merkez Bankası eski Başkan Yardımcısı ve Gelecek Partisi Yöneticisi İbrahim Turhan, Kara’ya, “Hâlâ tutarlılık arıyor olmanızı büyük bir hayranlıkla izliyorum. Naçizane bir tecrübemi paylaşayım. 2016’dan beri, elimde olmadan rasyonel düşünmek konusunda ısrar ettiğim her durumda yaptığım tahminlerde yanıldım. Vazgeçin, göreceksiniz insan rahatlıyor…” diye cevap verdi.

“Albayrak dönemindekiler daha iyiydi”

Prof. Dr. Yalçın Karatepe ise paketteki reformların eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde açıklananların bile gerisinde kaldığını belirterek, “Berat Albayrak’ın ‘Yeni Ekonomi Programları’ bundan daha somut ve kapsamlı idi. Üstelik Albayrak’ın power point sunumları da daha iyiydi” dedi.

Karatepe reformları anlatan kitapçıktaki geniş boşluklara da dikkat çekerek “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sitesinde bulunan ’98 sayfalık’ kitapçığın yarıdan fazlası boş sayfalardan oluşuyor. Dolu olan sayfalar ise neredeyse sadece başlık içeriyor” dedi.

İlgili yazılar