Otomotiv Hisse önerileri Manşet

Ford Otosan hisse fiyatında 2020 bilanço revizyonları

Ford Otosan hisse fiyat öngörülerinde bilançoya bağlı revizyonlar yapıldı.

Ford Otosan hisse fiyatıyla ilgili önemli gelişme… Ford Otosan’ın dördüncü çeyrek net karı yıllık bazda yüzde 212 artış ile 1,93 milyar TL’ye çıktı. Ortalama piyasa beklentisi 1,49 milyar TL’ydi.

Yurtiçi hafif araç perakende satış adetleri dördüncü çeyrekte yüzde 75’lik artışla yaklaşık 37 bin adete yükseldi. İhracat hacmi ise yüzde 12’lik yükselişle yaklaşık 97 bin adete geriledi. Bu artışın etkisiyle ciro 20,96 milyar TL olarak gerçekleşti.

Ford Otosan hisse fiyatını yurtiçi pazardaki yüksek artış ve ihracattaki daralma etkileyecek.

Bir önceki çeyrek 3,2 milyar TL seviyesinde olan net borç sene sonu itibari ile 43 milyon TL net nakde döndü.

2020 yılı toplamında toptan yurtiçi (hafif + ağır) satış adeti yaklaşık 100 bin adete (Yıllık yüzde 107 artış), ihracat adeti ise 254 bin adede (Yıllık yüzde 24 daralma) ulaşmış oldu.

Şirket 2020 sonuçları ile birlikte 2021 beklentilerini de paylaştı. Buna göre yurt içinde 90-100 bin adetlik satışa ulaşmayı hedefliyor. İhracat beklentisi 325-335 bin araç. Türkiye pazarının 750-800 bin araçta kalacağını öngörüyor.

Ford Otosan, 2021 yılında yeni model yatırımları çerçevesinde 450-500 milyon Euro seviyesinde yatırım harcaması planı yapacak. 

Hissede hedef fiyatlar

Ak Yatırım

“Ford Otosan’ın beklentilerin oldukça üzerinde açıkladığı sonuçları ve nakit yaratımını dikkate alarak, hedef fiyatımızı 175.00 TL/hisse olarak güncelliyoruz (önceki: 140.00 TL)”

Oyak Yatırım

“Sonuçların ardından FROTO için “Endekse Paralel Getiri” tavsiyemizi ve 170.00TL/hisse hedef fiyatımızı koruyoruz. İşletme sermayesi ihtiyacında 4Ç20’deki dikkat çekici iyileşmenin orta/uzun vadede korunması durumunda hedef fiyatımıza yukarı yönlü potansiyel oluşabilir. Bu durumun şu an için dönemsel bir geçiş kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Şirket’in 2021 yılı beklentileri ile bizim beklentilerimiz ise genel hatlarıyla uyum içindedir.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar