Otomotiv Manşet Şirket haberleri

Ford Otosan yolsuzluğu ile ilgili yeni bilgiler: Faktoring şirketi üzerinden yapılmış; Sabah yazarı: Yöneticiler görevden alınabilir!

Ford Otosan yolsuzluğu arka planı yavaş yavaş netleşiyor…

Ford Otosan yolsuzluğu arka planı ile ilgili yeni bilgiler çıktı… Sabah yazarı Dilek Güngör, Ford Otosan’ın KAP’a bildirdiği iki çalışanın 247 milyon liralık yolsuzluğu ile ilgili edindiği bilgileri yazdı. Güngör şunları yazdı:

“Girişimciler franchise sistemine dahil olup bazı şart ve teminatlar karşılığı bayi olabiliyor. Otomotiv firması, bayiye aracı belirli bir vadeyle satıyor. Koç’un sisteminde, bayilerden ticari alacakların ortalama vadesi yaklaşık 25 gün… Yaygın bayi teşkilatına sahip firmalarınki gibi Ford Otosan‘da da Doğrudan Tahsilatlandırma Sistemi var. Bu sisteme göre, bayiye anlaşmalı bankalar aracılığıyla bir kredi limiti tahsis ediliyor. Bankalar ödeme vadesine yakın tarihte Ford Otosan’ın hesabına parayı yolluyor. Böylece, Ford Otosan, bayiden alacaklarını otomatik tahsil edebiliyor. Bir nevi kendini garantiye alıyor.
Dananın kuyruğu da burada kopuyor.
Şirketin bayi alacaklarındansorumlu kişisive tahsilatları takip edençalışanı bir sistem oluşturuyor.Öğrendiğime göre, buçalışanlar kendi adlarındabir faktoring şirketi kuruyorlar.Haa, bu arada şirketin açıkladığıgibi usulsüzlüğü yapanlarsadece 2 çalışan değil… 7-8 kişidenbahsediliyor. Bir de bu sistemüzerinden paraları yollayanbayilerden… 14-15 bayininde bu sisteme dahil olduğusöyleniyor. Bayiler, araçalacakları zaman bu faktoringfirması üzerinden işlem yapıyor.Dolayısıyla parayı faktoringfirmasına yatırıyor. FordOtosan’ın kendi anlaşmalı bankalarıylaolan sistemde ortalamaödeme vadesi 25 gün olmasınarağmen, faktoring firması üzerindenyapılan işlemlerde bu süre4-5 aya uzuyor. Anladığım kadarıyla,işin içinde bayi alacaklarınıtakip eden şirket çalışanları olduğuiçin bu sürelerle oynamışlar.Faktoring şirketi üzerinden paralaralınıp-verildiği için DoğrudanTahsilatlandırma Sistemi’ni dedelmişler…
Vadesi uzayan bayi hayatından memnun…
Muhtemelen organize dolandırıcılık tezgâhını kurgulayan çalışanlar da bu vurgunu haybeye yapmadı…
Sanırım, burada tek ağlaması hatta kafasını duvara vurması gereken Ford Otosan…”

Ford Otosan yolsuzluğu arka planı yavaş yavaş netleşiyor…

Güngör, yolsuzluğun Ford Otosan’da üst düzey yöneticilerden bazılarının görevlerinden alınmasına yol açabileceğini belirtti. Güngör şöyle dedi:

“Kusura bakmasınlar.
Bu kadar olayolurken genel müdürden,yönetime ve denetçisinekadar herkes ayaktauyumuş!
Yarın bu sisteme dahil olmayan bayiler çıkıp Rekabet Kurulu’na gitse, “falanca bayiye daha fazla vadeyle araç satışı yapıldı” diyerek haksız rekabet suçlamasında bulunsa ne olacak?
Valla, bu iş epey konuşulur. Amerikalı ortak da meseleyi burada bırakmaz. Biliyorsunuz, Ford Otosan’ın hisselerinin yüzde 41.07’si Koç Holding’in… Yüzde 41.4’ü ise Ford Company’nin. Yüzde 17.89’luk bölüm de halka açık… Şirket 17 Mart’ta Genel Kurul yapacak. Bakarsınız orada genel müdür dahil birkaç kişinin daha kellesi gider!”

İlgili yazılar