İnternet

GAFAM yerine yerli sosyal medya: İktidar Google, Facebook’a alternatif hazırlıyor

GAFAM yerine yerli sosyal medya geliyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, TRT Akademi dergisine bir röportaj verdi.

GAFAM yerine sosyal medya: Serbestiyet’in haberine göre Koç, teknoloji devi şirketlerin muadillerinin yapılmasını hedeflediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman diyor ya, ‘Dünya beşten büyüktür’diye, ben de dijital anlamda onun bir benzerini söylüyorum: Dünya GAFAM’dan büyüktür. GAFAM, yani Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft.

Dünya GAFAM’dan büyüktür iddiası: İktidar yerli sosyal medya kuracak

Google, bizim bütün arama sistemlerimizi biliyor. Apple hem bilgisayarımızı hem telefonumuzu biliyor. Biyometrik verilerimizin dışında parmak izlerimizi de aldı. Facebook, kimi sevip sevmediğimizi ne yiyip ne içtiğimizi bile biliyor. Amazon, nasıl alışveriş yaptığımızı, hangi filmleri izlediğimizi neyi sevip sevmediğimizi biliyor. Microsoft, kullandığımız bütün işletim sistemlerimizin bilgisine sahip

“Bu şirketler bu kadar büyük bir veriye sahip durumdayken sizin özgürlük ve demokrasiden bahsetmeniz biraz zor. Çünkü bu beş firma sizinle alakalı birçok devletin bildiği bilgiden daha fazlasını biliyor. Eğer bu firmalar ellerindeki bütün verileri birbirleriyle paylaşsalar halimiz harap olur. Bu anlamda bakıldığında veri güvenliği bizim sınırlarımızın güvenliği kadar önemli ve önceliklidir.”

İlgili yazılar