Amerika piyasaları Manşet

GameStop çılgınlığı borsada büyük çöküşün yaklaştığının işareti mi?

Amerika’da küçük yatırımcı ile hedge fonların meydan savaşına sahne olan GameStop hissesindeki yükseliş yüzde 400’ü buldu. Savaşı şimdilik, hedge fonları hissedeki açık pozisyonlarını kapatmaya zorlayan Reddit yatırımcıları kazanmış görünüyor. Olayın perde arkasını anlatan yazılara daha önce Ekonomy.TV’de anlatmıştık

GameStop’ta yaşananların Amerikan borsasında ve eşanlı olarak tüm dünya borsalarında satışa yol açması, kurumsal yatırımcılarda endişeye yol açtı.

Bazı uzmanlara göre GameStop hisselerindeki yüzde 400’lük artış ve benzeri küçük hisselerde yine Reddit yatırımcılarının yol açtığı sert yükseliş, boradaki köpüğün somut işareti.

S&P 500 Endeksi geçen marttan bu yana yüzde 66 yukarıda ve hisseler son 20 yılın en yüksek değerlemelerine ulaşmış durumda. Yatırım şirketi D.A. Davidson’un Varlık Yönetim Direktörü James Ragan Reuters’a, “En azından bir düzeltme hareketini göz önünde bulundurmalısınız” dedi. Ragan, GameStop’ta yaşanan anormal kazançların son olarak dot.com köpüğü sırasında görüldüğünü belirtiyor. İnternet şirketlerinin hisselerinin füze hızıyla arttığı o dönem borsada yaşanan çöküşle sonuçlanmıştı.

S&P 500 bu hafta yüzde 3.3 düştü. Önümüzdeki günlerin ne getireceği bilinmiyor. En büyük endişelerden biri, GameStop gibi hisselerdeki pozisyonlarını kapatan hedge fonların zararlarını azaltmak için diğer hisselerde satışa geçmesinin satış dalgasının daha da derinleşmesine yol açması.

BofA’nın araştırma biriminden Stephen Suttmeier, geçen hafta başında yazdığı raporda şubat öncesinde yatırımcılara bir miktar kar realizasyonu yapmalarını önermişti.

Bununla birlikte GameStop ve benzeri hisselerde yaşananların borsanın genelini yansıtmadığını, çılgınlığın beş-on hisseyle sınırlı kaldığını, ana endekslerin ve değerlemelerin sağlıklı olduğunu savunanlar da var.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar