Perakende Manşet

Gıda dışı perakendede yüzde 25 daralma beklentisi

Zincir Mağazalar Derneği (ZMD) Başkanı Serhan Tınastepe, gıda dışı perakende sektöründe pandeminin de etkisiyle yılın ilk çeyreğinde %25 gerileme gözlendiğini; makro ekonomik koşullarla birlikte yüksek faiz ortamının sektörde yeni yatırım iştahını son derece olumsuz etkilediğini söyledi. Tınastepe, toparlanma sürecinde kamu desteklerinin sürmesinin şart olduğuna işaret etti.

Sözcü’nün haberine göre Tınastepe, “Gıda dışı perakendesinin önemli bir kısmındaki ürün grupları ertelenebilir ihtiyaçlardan oluşuyor. Bu dönemde tüketicimizin birçok ihtiyacını çok zorda kalmadıkça ertelediğini gördük. Mağazalardaki trafiğin de doğal olarak azalması, trafiğe bağlı bu alışverişleri önemli ölçüde kesti” dedi ve ekledi:

“Temsil ettiğimiz kategoriler 2020 yılını pandeminin etkisiyle toplamda yaklaşık %18 gerileme ile kapattı. 2021 yılı ilk çeyrekte de %25 seviyesinde bir gerileme bekliyoruz.”

Pandemi öncesinde kararı alınmış yatırımların ertelenmediğini ve bunların realize edilmeye devam ettiğini blirten Tınastepe, buna karşın yeni yatırım konusunda ise iştah olmadığını söyledi.

Tınastepe, “Yeni yatırım yapma konusunda üyelerimiz özellikle iç payasada isteksizler. Bunda da kamu desteklerinin etkisi olduğu kadar makro ekonomik belirsizlikler ve dalgalanmaların da oldukça etkili olduğunu düşünüyoruz. Yurt dışında Turquality desteklerinin devam etmesi ve özellikle Avrupa bölgesinde hızlı toparlanma kaynaklı olarak üyelerimizin yurtdışı konusunda daha istekli ve iştahlı olduğunu görüyoruz. Bu noktada hali hazırda kararı alınmış yatırımlarımız devam ediyor ama yeni yatırımlar konusunda üyelerimiz yurtdışında daha istekli görünüyorlar.”

İlgili yazılar