İnternet Vergi

Google reklamları vergi incelemesine alındı; ödenmeyen verginin 1 katı ceza gündemde!

Google reklamları vergi incelemesi altında…

Google reklamları vergi incelemesinde: Kısa süre önce Youtuber’lar hakkında başlatılan vergi soruşturmalarından sonra şimdi de dijital içerik üreticileri hakkında inceleme başlatıldı.

Dunya.com’un haberine göre, bakanlık; İrlanda merkezli Google Ireland’dan, Türkiyede ikamet eden kullanıcılara, reklam kapsamında yapılan ödemelerin bilgilerini isteyerek geriye dönük inceleme başlattı.  Dunya.com’a konuşan Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı ve Yeni Ekonomi Danışmanlık AŞ. Kurucu Ortağı Nazmi Karyağdı; bu durumun; Türkiye’nin yazılım sektöründe ki en büyük başarısı olan Peakgames’e yenilerinin eklenmesini önlediğini ifade etti.

Google reklam gelirleri vergi incelemesinde..

Kimler muaf?

Ana faaliyeti oyun ve benzeri yazılımlar geliştirmek olan yazılımcıların, yan geliri olan reklam faaliyetlerinin incelemeye alınmasının sebebi ise bunu ticari kazanç olarak kayda geçirmek ve gelir vergisi mükellefiyeti oluşturmak. Karyağdı; “Ticari kazancın olabilmesi için organizasyona parasal bir sermayenin hasredilmiş olması gerekir. Bireysel ve bağımsız yazılım geliştirme faaliyeti ise bir bilgisayar üzerinde geliştirilen, sermayeden ziyade kişisel ve bilimsel bilgiye ve gayrete dayalı bir iştir … Buradaki faaliyet ticari bir faaliyet değil ve serbest meslek faaliyetidir. Dolayısıyla da elde edilen kazanç serbest meslek kazancıdır” diye konuştu. Gelir vergisi kanunun 65. Maddesinde serbest meslek kazancına değinilirken, 18. Maddede bilgisayar programcılarının ve kanuni mirasçılarının gelir vergisinden muaf kılınmakta.

Bir kat vergi cezası!

Reklam gelirlerine yönelik fatura düzenlenmediği için özel usulsüzlük cezası yanı sıra, hizmetten Türkiye’den yararlanıldığı için toplam hasılat üzerinden KDV’nin de hesaplandığı bilgisini veren Karyağdı, bunlara bağlı olarak eksik ödendiği ileri sürülen vergi tutarının 1 katı kadar vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi de talep edildiğini aktardı.

Sorunun çözümüne yönelik önerilerini de sıralayan Karyağdı, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bir Gelir Vergisi Sirküleri yayınlanarak, bağımsız ve kişisel olarak yazılım geliştirenlerin faaliyetlerinin net bir şekilde serbest meslek faaliyeti olduğunun belirlenmesi gerektiğini bildirdi.

Google İrlanda gelirleri…

Google Ireland tarafından yazılımcıların banka hesaplarına yapılan ödemelerin otomatik kesinti yoluyla vergilendirilmesi yönünde Gelir Vergisi Kanunu, Madde. 18’de bir düzenleme yapılmasını da öneren Karyağdı, “Böylece hem gençlerimiz gönül rahatlığıyla vergilerini ödemiş olurlar hem de rahat bir şekilde yazılım geliştirmeye devam ederler” ifadelerini kullandı.

Bakan Lütfi Elvan’ın Başbakan Yardımcılığı ve bakanlık yaptığı dönemlerde, toplumsal ve ekonomik duyarlılığı yüksek, teknolojik gelişmeleri destekleyen uygulamalara imza attığına dikkat çeken Nazmi Karyağdı, “İnanıyorum ki Sayın Elvan, gençlerin bize ilettiği, bizim de tercüman olduğumuz soruna Maliyemizin değerli bürokratlarıyla birlikte yapıcı ve kalıcı bir çözüm getirecektir” diye konuştu.

Haber / Ömer Aksoy

İlgili yazılar