Gümüş Manşet

Gümüş çılgınlığı: Fiyatı yüzde 19 arttı; Türkiye’de nasıl yatırım yapılır?

Dünyada gümüş çılgınlığı yaşanıyor… Reddit’te örgütlenen küçük yatırımcılar New York borsasındaki GameStop hissesinde açığa satış yapan hedge fonları iflasın eşiğine getirdikten sonra şimdi gümüşe yöneldiler.

Konuya yabancı olanlar için kısa bilgi: Hedge fonlar bilgisayar ve bilgisayar oyunu mağazaları zihciri GameStop’un hisselerinde, şirketin durumu kötü olduğu gerekçesiyle açığa satış yapmıştı. Reddit’in WallStreetBets grubunda örgütlenen milyonlarca yatırımcı GameStop’a hücum edince hise fiyatı 3 dolardan 345 dolara çıktı. Sadece Ocak’ta hisse fiyatı yüzde 1600 arttı. Ve açığa satmış olan hedge fonlar büyük zarar yazdı.

Sırada gümüş var

Reddit yatırımcıları şimdi gümüşe odaklandı. Dünya piyasalarında spot gümüşün fiyatı haftanın ilk günü yaklaşık yüzde 10 yükselerek ons başına 30 dolara çıktı. Bu, 2013’ten beri görülen en yüksek seviye. Fiyat daha sonra hafif geriyerek 28.82’e indi. Perşembe gününden bu yana gümüşteki yükseliş ise yüzde 19’u aştı.

Bununla birlikte birçok uzman, gümüşün GameStop hissesine göre çok daha derin ve likit bir hisse olduğuna dikkat çekerek Reddit yatırımcılarının bu sefer başarısız olacağını savunuyor. Yatırım erbabı El=Erian “Bu sefer başaramayacaklar, gümüş çok derin” dedi.

Türkiye’ye de sıçradı

Öte yandan gümüş çılgınlığı Türkiye’ye de sıçradı. VİOP’taki gümüş sözleşmeleri ve bankalardan gram gümüş hesabı ile yapılan alımlarda büyük artış yaşanıyor.

VİOP Şubat 2021 gümüş vadeli kontratlarında işlem hacmi haftanın ilk gününün öğle saatlerinde normal günlerdekini 5’e katladı. Yaklaşık 40 bin olan açık pozisyon sayısı da pazartesi 72 bini aştı.

Gümüşe nasıl yatırım yapılır?

  • Türkiye’de gümüş alım/satımı için bankalardan gram gümüş hesabı ile alım/satım yapmak mümkün.
  • Ayrıca Borsa İstanbul’da Gümüş Borsa Yatırım Fonları bulunuyor.
  • İş Portföy de, Türkiye’nin “gümüş”e yatırım yapan ilk serbest fonunu 23 Kasım 2020’de Borsa İstanbul’da ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gong Töreni ile yatırımcılara sunmuştu. Gümüş ve gümüşe dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak gümüş fiyatlarında oluşabilecek fırsatlardan yatırımcıların yararlanmasını sağlamayı hedefleyen İş Portföy Gümüş Serbest Fon, nitelikli yatırımcılar tarafından alınabiliyor.
  • VİOP’ta da 10 ons değerindeki sözleşmelerle işlem yapmak mümkün.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar