Manşet Finans

Güney Kore ile Swap anlaşmasının arka planı

Güney Kore MB ile TCMB arasında 2,3 trilyon won (17,5 milyar TL; yaklaşık 2 milyar dolar) değerinde kur Swap’ı (para takası) anlaşması yapıldı. Güney Kore Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre anlaşma açıklama itibarıyla geçerli olacak. 3 yıllık anlaşma, tarafların uzlaşması halinde uzatılabilecek.

Güney Kore ile yapılan Swap anlaşmasının arka planına dair Ankara’da ilginç şeyler konuşuluyor. Öğrendiğime göre Merkez Bankası’nın birçok yöneticisi anlaşmayı, kamuoyuyla aynı anda öğrenmiş. Yani açıklandıktan sonra…

Nitekim dikkatinizi çekmiştir; Swap anlaşmasının yapıldığını Güney Kore Merkez Bankası’nın yaptığı açıklaması sayesinde öğrendik. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açıklamayı teyit etti, açıklamanın daha sonra yapılacağını belirtti.

Swap anlaşmasının Külliye tarafından hazırlandığı ve Güney Kore ile görüşmelerin de Cumhurbaşkanlığı çevrelerince yürütüldüğü belirtiliyor.

İşin ilginç yanı, anlaşmanın sadece kamuoyundan değil, Merkez Bankası yöneticilerinden de sakanması. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda anlaşma metnini sadece üst düzey birkaç yöneticinin gördüğünü duydum. Adeta bilgi sızmaması için özel önlem alınmış durumda.

Swap anlaşmasının iki ülke arasındaki ticaretin finansmanında etkili olacağı belirtiliyor.

İlgili yazılar