Borsa Manşet

Hakan Atilla Halkbank yüzünden mi istifa etti?

Hakan Atilla Halkbank davası nedeniyle mi Borsa İstanbul genel müdürlüğünü bıraktı?

Hakan Atilla Halkbank davası nedeniyle istifa etti tezi ağırlık kazanmaya başladı. Bloomberg ajansı geçen Cuma Hakan Atilla’nın istifa edeceğini yazmıştı. Odatv Atilla’nın Borsa İstanbul yönetim kurulu başkanı Prof. Arıcan ile anlaşamadığını yazmış, T24 ise ABD ile ilişkiler bağlamında istifa ettiğini belirtmişti. Atilla, Halkbank davasında ABD’de 32 ay ceza aldıktan sonra 28 ay hapis yatmıştı.  

İstifa açıklandı

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Hakan Atilla‘nın istifa ettiği pazartesi sabah nihayet açıklandı.

Borsa İstanbul, Hakan Atilla’nın istifasıyla ilgili açıklama yaptı:

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan ATİLLA’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir.

Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı’na bildirilmiştir.

Financial Times: ABD için jest olabilir

İngiliz Financial Times gazetesinde geçen hafta yayımlanan Ayla Jean Yackley imzalı haberde, Atilla’nın istifa iddiası, Biden yönetimiyle üzerine, “Atilla’nın görevden alınması, Joe Biden’ın yeni yönetimiyle ilişkileri iyileştirmek isteyen Erdoğan’ın Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” yorumu yapıldı.

Hakan Atilla Halkbank davasında 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye gelişte dönemin Bakanı Berat Albayrak tarafından karşılanmıştı.

İlgili yazılar