Hisse önerileri Manşet

Halk Yatırım’ın 2021’de beğendiği hisseler

Halk Yatırım, 2021 BIST Strateji raporunu ve model portföyünü açıkladı. Raporda şu ifadeler yer aldı:

2021 BIST STRATEJİ / SEKTÖR VE HİSSELER / MODEL PORTFÖY

“2019’da ‘yeniden dengelenme’, 2020’de de ’değişim’ başlığında oluşturulan ancak küresel salgın nedeniyle arzu edilen sonuçlara ulaşılamayan YEP’de 2021 için, ‘yeni dengelenme’ sürecinin öne çıktığını görüyoruz. Bu sürecin başarıya ulaşmasında da, finansal önlemlerde devam eden normalleşme ve dengelenme adımları ile makroekonomik istikrarı sağlama stratejilerinin belirleyici olacağını düşünüyoruz.

Ekonomik dengelerle uyumlu politika yaklaşımı, ekonomik aktivitede iyileşme ve reel kurun tarihi düşük seviyelerde bulunması gibi destekleyici unsurlar eşliğinde, 2021’de BIST’in gelişen piyasalar arasında pozitif ayrışan borsalardan biri olmasını bekliyoruz. Araştırma kapsamımızda bulunan şirketler için TL bazlı değerlemelerde %12,5 risksiz faiz oranı ve %5,0 büyüme oranı varsayımlarımız doğrultusunda, BIST100 endeksi için 12-aylık tahminimizi 1.725 olarak belirliyoruz. Söz konusu seviye, mevcut kapanış seviyesine göre %21 yukarı potansiyel sunuyor.

2021 Model Portföyümüzde ise, banka ve sanayi ayrışması noktasında, özellikle küresel düşük faiz ortamı ve içeride ekonomik dengelenme ve fiyat istikrarını sağlama kararlılığı doğrultusunda, bankacılık sektörünün önde olabileceğini düşünüyor; bankacılık endeksinin (XBANK), sanayi endeksine (XUSIN) göre daha güçlü bir performans sergileyebileceğini tahmin ediyoruz. Bu beklentimizde, 2020 yılında kaydedilen endeks performansları ve XBANK/XUSIN rasyosunda gelinen seviyeler de dayanak noktalar arasında yer alıyor. Sektörel olarak, başta bankacılık, petrol & petrokimya, telekom ve gıda perakendeciliği sektörleri olmak üzere demir çelik, cam ve otomotiv sektörlerinin de öne çıkacağını düşünüyoruz.

Bankacılık: Küresel ölçekte yavaşlayan ekonomileri desteklemek amacıyla önümüzdeki dönemde de sürmesi beklenen düşük faiz ortamı; içeride ise koronavirüs salgınının bankalar üzerindeki yükünün hafiflemesi ve 2021 yılının ikinci yarısından itibaren dezenflasyon sürecinin belirginleşeceğine dair beklentimizin bankacılık sektörünü destekleyeceğini düşünüyoruz (GARAN, YKBNK).

Petrol & Petrokimya: Hem yurt içi hem de küresel ekonomik aktivitede iyileşme eşliğinde talep görünümü ve marjlarda iyileşme görüleceğini düşünüyoruz. Bu çerçevede, rafineri ve petrokimya şirketlerinin karlılık marjlarının 2021 yılında olumlu etkileneceğini öngörüyoruz. Ayrıca, doğal gaz arama çalışmaları devam ederken, yaşanacak olası olumlu gelişmelerin de sektör hisseleri açısından destekleyici olacağını düşünüyoruz (PETKM, TUPRS).

Telekomünikasyon: Pandemi döneminde değişen günlük rutinlerle data tüketiminin de yüksek seyrini koruyacağı yönündeki öngörüler ve enflasyonist fiyatlama politikalarıının desteğiyle telekom sektörü hisselerinde güçlü ciro performansının devam edeceğini düşünüyoruz. Operasyonel performans cephesinde devam eden güçlü görünümün karlılık üzerindeki yansımasının da, TL’de hakim olan güçlenme eğilimi ile pekişeceğini tahmin ediyoruz. (TCELL,TTKOM).

Gıda Perakendeciliği: Covid-19 kapsamında üstlenilen ve kalıcı olacağını düşündüğümüz giderler ışığında marjlarda normalleşme öngörsek de, değişen tüketici davranışlarının ev içi tüketimi canlı tutacağını ve hanehalkı tüketimi içinde gıda ve içecek grubunun payının artacağından güçlü ciro büyümelerinin devam edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca, benzer mağaza büyümelerinin yanı sıra sektörün mağaza açılışlarının olumsuz etkilenmemesi, m2 büyümelerinin de güçlü olacağına işaret ediyor. Dolayısıyla, hem güçlü benzer mağaza büyümeleri hem de m2 artışları sayesinde, ciro büyümelerinin güçlü seyrinin 2021’de de devam etmesini bekliyoruz (MGROS, BIMAS).

Demir-Çelik: Zayıf geçen 2019 yılı ve 2020 yılının ilk yarısının ardından, küresel para ve maliye politikalarının eş anlı ve güçlü desteği ile, 2021 yılından itibaren küresel ekonomilerde büyümeye dönüş; içeride de ekonomik aktivitede iyileşme beraberinde demir çelik sektörü hisselerinin güçlü bir dönem geçireceğini öngörüyoruz. Ayrıca, 2021 yılında çelik fiyatlarında yükseliş ve ılımlı kömür fiyatları eşliğinde karlılık marjlarının da olumlu etkileneceğini tahmin ediyoruz (EREGL, KRDMD).

Cam: 2021’de, görece düşük faiz ortamının devam ediyor olması ve virüs salgınının tüketici tercihlerinde neden olduğu değişim eşliğinde otomotiv talebindeki artış eğiliminin devam edeceğini düşünüyoruz. Düz cam talebinde belirleyici konumda olan inşaat sektöründe ise, cazip satış kampanyaları ile konut stokunun önemli ölçüde eridiğini ve gündeme gelecek olası yeni projelerin düz cam talebini destekleyeceğini tahmin ediyoruz. Gıda ve içecek sektörlerine girdi veren cam ambalaj sektörünün zorunlu tüketim ürünlerine yönelik üretim yaptığını; dolayısıyla cam ambalaj tarafındaki talep gelişiminin de daha istikrarlı seyredeceğini öngörüyoruz.

İhracatta ana pazarlarımızın beklenenden güçlü toparlanması ve Avrupa Merkez Bankası’nın genişlemeci adımlarının dış talep tarafında destekleyici olacağını tahmin ediyoruz. Cam sektörü şirketlerinin yurt içi piyasada fiyat belirleme kabiliyetleri olsa da, doğal gaz ve elektrik fiyatlarında yapılan zamların marjları baskı altında tuttuğunu biliyoruz. Karadeniz’de yapılan sondaj çalışmaları çerçevesinde gelişen doğal gaz rezervine yönelik projenin doğal gaz alım maliyetini düşürmesi ve Türkiye’nin yeni kontratlarda pazarlık gücünü artıracak olmasının önümüzdeki dönemde Türkiye’de doğal gaz fiyatlarını baskılayabileceğini düşünüyoruz. Bu faktörün de, maliyetleri içerisinde doğal gazın ağırlığı yüksek olan sektöre yönelik maliyet avantajı yaratacağını ve dolayısıyla marjları olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz (SISE).

Otomotiv: İçeride yükselen birim fiyatlar karşısında yerel üreticilerin avantajlarını sürdüreceğini düşünüyoruz. Buna ek olarak, iyileşen ekonomik aktivite ve değişen tüketici tercihlerinin hafif ticari araç talebini desteklemeye devam edeceğini yönelik beklentimize olarak; ihracat tarafında zorlu geçen 2020 yılının ardından küresel ekonomilerde toparlanmanın devam etmesiyle 2021 yılında büyüme bölgesine geçmesinin otomotiv sektöründe güçlenmenin devamı açısından destekleyici olacağını tahmin ediyoruz (TOASO, FROTO).

Bu doğrultuda, 2021 Model Portföyümüzde, bankacılık sektörüne %30 ağırlık verirken; banka dışında diğer şirket hisselerine de eşit ağırlık vermeyi tercih ediyoruz. 2021 yılı için beğendiğimiz sektör ve hisseler çerçevesinde, bankacılıkta benzerlerine göre güçlü kar momentumu, sermaye yeterliliği ve özkaynak karlılığı ile öne çıkacağını düşündüğümüz Garanti Bankası (GARAN) ve Yapı Kredi Bankası (YKBNK); küresel ekonomik aktivitede iyileşme eşliğinde özellikle dizel marjlarının destekleneceği öngörüsüyle Tüpraş (TUPRS); ambalaj malzemeleri, sağlık ve medikal sektörlerinde güçlü seyredeceğini öngördüğümüz talebin katkısıyla operasyonel karlılığının artacağını düşündüğümüz Petkim (PETKM); pandemi sürecindeki operasyonel avantajların karlılık üzerindeki etkisinin güçlü finansal pozisyonu ile pekişeceğini düşündüğümüz Turkcell (TCELL); kurun göreceli güçlü kalacağını öngördüğümüz makro ekonomik ortamda güçlü operasyonel performansın karlılığa yansımasının da güçlü olacağı Türk Telekom (TTKOM); hem küresel hem de yurt içinde ekonomik dinamiklerde gözlenen iyileşmenin destekleyeceğini düşündüğümüz Ereğli Demir Çelik (EREGL); karlılık marjlarında belirgin güçlenme ve ekonomik aktivitede iyileşme dolayısıyla beğendiğimiz Kardemir (KRDMD); indirimli gıda perakende sektöründe artan rekabete rağmen rakiplerine göre güçlü mağaza verimliliğine sahip olması nedeni ile Bim (BIMAS); online kanallara yatırım yapmanın avantajından fayda sağlayacağını düşündüğümüz Migros (MGROS); “al veya öde” anlaşmasının şirkete defansif bir yapı kazandırması ve ÖTV düzenlemesi sonrasında pazar payının yüksek kalmaya devam edeceğini düşünmemiz nedeniyle Tofaş (TOASO); birleşme sonrasında tedarik zincirinin merkezileştirilmesi, üretim, satış ve pazarlama süreçlerinde potansiyel iyileştirmeler sayesinde orta vadede marjlarda sağlanacak artış doğrultusunda Şişecam (SISE); ötelenen talep ve Divanev’in katkısı ile güçlü büyüme performansı sunacağını düşündüğümüz Yataş (YATAS); ihracatın desteğiyle güçlü karlılık görünümünün devam edeceğini düşündüğümüz Otokar (OTKAR) ön plana çıkıyor. Bu kapsamda ve hisselerin mevcut fiyat seviyelerini dikkate alarak, 2021 yılına aşağıdaki portföy ile başlamayı uygun görüyoruz. Beğendiğimiz diğer hisseleri de, fiyat ve dinamiklerin değişimini takip ederek yıl içerisinde uygun seviyelerden Model Portföyümüze dahil etmek üzere takip ediyoruz.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar