Halka arz Manşet

Halka arz: 100 şirket sıra bekliyor!

Halka arz için SPK’da yaklaşık 100 şirketin dosyasının bulunduğu belirtildi.

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Başkanı Atilla Köksal, SPK’da halka arz sırası bekleyen 100’e yakın şirket dosyası olduğunu belirtti. Dünya’nın haberine göre Köksal, yoğun talep nedeniyle şirketlerin denetim firması ve aracı kurum bulmakta da zorlandığını vurguladı.

Büyük şirketler değil

Köksal halka arza hazırlanan şirketlerin büyüklüğünün 50 milyon lira ve altı seviyesinde olduğunu 300-400 milyon liralık arzlar için yabancı yatırımcı talebinin olması gerektiğini belirtti.

Halka arz rüzgarına FODER Başkanı Atilla Köksal’dan önemli değerlendirmeler, uyarılar…

Herkes furyaya katalmak istiyor

Köksal, “Herkes arz furyasına, modasına katılmak istiyor. Bunun nedeni de halka arz endeksindeki hareket. Arz edilen şirketlerin performansını gösteren bu endeks yılbaşından itibaren yüzde 37 artış gösterdi. Aynı dönemde tüm hisseleri kapsayan BİSTTUM yüzde 6, BİST100 de yüzde 3 artış gösterdiler. 2020 yılı boyunca da arz endeksi yüzde 200 artmış, diğer endekslere büyük fark atmıştı” dedi.

Yarısı 5 bin TL altı

MKK verilerine göre yatırımcıların yüzde 50’sinin toplam portföy büyüklüğünün 5 bin TL’nin altında olduğunu belirten Köksal, “483 bin kişinin portföy büyüklüğü 100 TL’den düşük. Bu hesaplar arzlardan pay alabilmek için açılmış ve sadece arzlarda kullanılan hesaplar. Ocak ayı içinde açılan hesapların çoğu arzdan hisse almak için geliyor. 72 bin kişinin portföy büyüklüğü 0-1 lira arasında. 410.9 bin kişinin 1-100 lira arasında, 101-1000 lira arası 333 bin 230 hesap var. Portföy büyüklüğü 150 dolar bile etmez” dedi.

Çoğu aynı hesap

Bunların çoğunun aynı hesap olduğunu belirten Köksal, “Arzdan hisse almak için çocuğunun, eşinin, tanıdığının adına hesap açıyor. Halka arza girdiğinde müthiş fazla talep geliyor ve 300-500 liralık bir şey alabiliyorsunuz. Bunda bir yanlışlık yok. Vatandaş arzlardan daha fazla pay alabilmek için böyle bir yöntem uyguluyor. Ancak arz edilen şirketlerin performansı ve halka arz endeksinin hareketi dikkat çekici” diye konuştu.

Çoğu aynı hesap zaten, arzdan hisse almak için çocuğunun, eşinin, tanıdığının adına hesap açıyor. Arza girdiğinde müthiş fazla talep geliyor ve 300-500 liralık bir şey alabiliyorsunuz.

İlgili yazılar