Borsa Halka arz Manşet

Halka arzlarda yatırımcı psikolojisi gerçeklerden koptu; fiyatlar şaştı

2020’de gerçekleşen 8 halka arzda fiyatların bazen günlerce tavan gitmesi, piyasa profesyonellerinin tepkisine yol açtı.

Bu yıl 8 şirket halka arz edildi. 8 şirkete gelen toplam talep 6 milyar liraya yaklaşırken bu halka arzların toplam büyüklüğü ise 460 milyon lirayı geçti. İlk halka arz olan ARD Bilişim’e 17 kat talep gelirken pandeminin ilk halka arzı olan Bayrak EBT Taban’a ise 14 kat talep geldi ve hisseleri 26 binin üzerinde gerçek kişi satın aldı. Ağustosta halka arzı yapılan Fade Gıda’ya 12, Dinamik Isı Makine Yalıtım’a ise 27 kat talep geldi. Esenboğa Elektrik Üretim’e 6.5 katlık 249 bin 452 yatırımcıdan talep geldi. Kontrolmatik Teknoloji’nin halka arzı 26 kat üzerinde talep toplanarak tamamlandı. Yurtiçi bireysel yatırımcılara tahsis edilen payların 38 katı talep yaşandı. Kervan Gıda halka arzında da yurtiçi bireysel yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 34.2 katı talep görüldü. Zirve ise Arzum’da yaşandı. Arzum’da yurt içi bireysel yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 53.6 katı talep geldi.

Dünya’nın haberine göre analistler yerli yatırımcının halka arzlara olan ilgisinin değil ama algısında bir sıkıntı olduğu görüşünde. İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, “25 yıllık borsacıyım ‘hocam para kazanır mıyız’dan ‘kaç tavan yapar abi’ye geldik. Getiri garantili bir düzen kurulmuş gibi. İkinci tavandan satan çok mutsuz” diye konuştu. Deniz Yatırım Araştırma Müdürü Orkun Gödek de “Halka arzlarda yatırımcıların tam olarak bilgi sahibi şeklinde davrandıklarını söylemek maalesef güç. Gelen sorular dahi bu durumu teyit ediyor” dedi.

Çocuğunun hesabıyla halka arza giriyor

Son dönemde halka arzlarda iskonto oranları aşağı doğru gelse de buna karşılık talebin kat be kat arttığını kaydeden Yılmaz, “Şöyle bir sorun var, aynı sektörde aynı işi yapan bir şirket halka açılıyor yüzde x iskontolu. Ama borsada işlem gören 4x iskontolu şirket var. Rasyonel olarak yatırımcının diğerine gitmesi lazım. Ama halka arzdan alıyor. Getiri garantili gibi. ‘Kaç tavan yapar’ herkes bu sorunun cevabını arıyor. Bu bir döngü, bir yerde kırılacak ve pandemi ile gelen yeni yatırımcıların kaç kişi olduysa gelen hesapların çok büyük kısmı halka arzlara katılmak için gelmiş” dedi.

Bunun yanı sıra 30 yaş altında 13 bin 177 hesap olduğunu hatırlatan Yılmaz, şunları söyledi: “Gerekçesi çok belli, millet çocuğunun hesabını halka arza katılmak için kullanıyor. Bu hesapların ortalama portföy büyüklüğü 36 bin lira. N asıl oluyor bu? Ülkedeki ortalama portföy, mevduat büyüklüğü belli. Ne kadar şirket halka açılırsa başımızla beraber ama bir mağduriyet doğabilir sonuçta. Ve küskünler grubundaki o havuz daha büyüyecek.”

İlgili yazılar