Finans Manşet

Halkbank Spiegel dergisinde: “Ceza büyük olabilir” iddiası

Halkbank Spiegel dergisinde yayınlanan bir haberde kapsamlı ele alındı.

Halkbank Spiegel dergisinde… Almanya’nın prestijli haber dergilerinden Der Spiegel yeni sayısında söz konusu dava süreci hakkında kapsamlı bir dosya habere yer verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) devam eden ve “İran yaptırımlarının Halkbank aracılığıyla delindiği” suçlamasını taşıyan dava, 1 Mart pazartesi yeni bir duruşmayla sürecek.

Euronews’ün aktardığına göre Der Spiegel haberinde, ABD Başkanı Joe Biden’ın “Halkbank davasına” hiçbir şekilde karışmayacağını ve mahkemenin kararını bekleyeceğini ifade ediyor.

Haberde, “Bir Türk yetkilisinin ABD’ye 2017’de bu davayla ilgili belgeleri gizlice getirmeyi başardığı” belirtilirken, New York mahkemesinin kanıtlarının çok ağır olduğu, Halkbank’ın belki 20 milyar dolarlık bir ceza alabileceği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası prestijinin de büyük oranda zarar göreceği kaydediliyor.

Bunun yanında Halkbank‘ın uluslararası banka sisteminden (Swift) atılabileceği, bunun Türkiye ekonomisi için de altından kalkılması güç bir darbe olacağı ve 2001’de yaşanan ekonomik kriz şartlarına geri dönüleceği öngörüsü yapılıyor.

Halkbank Spiegel dergisinde…

Bunun yanında haberde, Türkiye’nin bu davayı engelleme girişimleri, Trump’ı ikna etme çalışmaları ve harcanan milyonların dökümü de yer alıyor. İddiaya göre, 2017-2019 arasında Erdoğan hükümeti ABD’deki lobicilik faaliyetleri için 5 milyon dolardan fazla harcama yaptı.

New York Times daha önce lobicilik faaliyetleri için ABD’deki Ballard firmasına Erdoğan hükümeti tarafından 4.6 milyon dolar yatırıldığını yazmıştı. Haberde ayrıca Türk hükümetinin şu anda ABD’de bulunan cemaat lideri Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’e 15 milyon dolar ödediği belirtiliyor. Ancak, 2016 yılında bu iddiaları yalanlamıştı.

İlgili yazılar