Havacılık Manşet Şirket haberleri

Havalimanları borç öteleme ve kirada inirim için devletin kapısına dayandı: “Yolcu sayımız yüzde 50-70 düştü!”

Havalimanları borç öteleme veya kirada indirim için Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile masaya oturdu.

Havalimanları borç öteleme ve kirada inirim talep etti. Uluslararası Bloomberg ajansının haberine göre Türkiye’deki birçok havalimanının işletmecisi, pandemide gelirlerinin azalması nedeniyle borçlarının ötelenmesi veya yıllık kira ücretlerinde indirim yapılması için devletle masaya oturdu.

Bloomberg’in haberine göre havalimanı işletmecileri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile konuya ilişkin görüşmelere başladı. Bloomberg’e konuşan kaynaklar henüz somut bir önerinin olmadığını, işletme modelleri nedeniyle taleplerin şirketten şirkete farklılık gösterdiğini belirtti. Bloomberg’e göre havalimanı işletmecilerinin talepleri, kontrat sürelerinin uzatılması, ödemelerin bu yıl için ötelenmesi, yıllık kira ücretlerinde indirim ya da bunların bileşimlerinden oluşuyor.

Havalimanları borç öteleme için bastırıyor. Kaynam: Bloomberg

Bloomberg HT’ye konuşan ve Sabiha Gökçen’in talebiyle ilgili bilgi sahibi olan bir kaynak ise Sabiha Gökçen’de işletmecinin Savunma Sanayi Başkanlığı’nda kira ödemesini 1 yıl öteleme talebinde bulunduğunu belirtti. Kaynak taleple ilgili Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan yanıt beklendiğini söylerken, ödemenin bu ay sonunda yapılması gerektiğini dolayısıyla söz konusu öteleme görüşmelerinin birkaç aydır devam ettiğini ifade etti. Her yıl rakam değişmekle birlikte bu yıl ödenmesini gereken kiranın yaklaşık 110 milyon Euro olduğu öğrenildi.

Pandemi vurdu

Pandemi havacılık sektörünü zora sokmuş, havayolu şirketleninin ve havalimanlarının yolcu sayılarında büyük düşüşler gözlenmişti.

Yüzde 50-70 düştü

2020’de IGA Havalimanı İşletmesi tarafından işletilen Türkiye’nin 90 milyon yolcu kapasiteli en büyük havalimanı İstanbul Havalimanı’nın yolcu sayısı yüzde 55, TAV Havalimanları’nın işlettiği 5 havalimanının yolcu kapasitesi ise yüzde 70 oranında geriledi. Malezya Airports’un işletmesini üslendiği Sabiha Gökçen’in yolcu sayısı ise yüzde 52 oranında azaldı.

Havalimanları zorda…

İGA’nın 1.33 milyar dolar ödemesi gerekiyor

IGA’nın, 2019’da 25 yıllığına işletmeye başladığı İstanbul Havalimanı için kamuya yıllık 1,33 milyar dolar ödeme gerçekleştirmesi gerekiyor. Buna karşın şirketin yıllık yolcu sayısı için kamu garantisi bulunuyor. Bloomberg’e konuşan iki kaynak, İGA için opsiyonlardan birinin de kamu yolcu garantisi ödemesi ile yıllık kiranın mahsuplaşılması olabileceğini kaydetti.

Havalimanları pandemiden ağır darbe yedi…

İlgili yazılar