Hisse önerileri Telekom

HSBC’den, Türk Telekom ve Turkcell için fiyat tahmini ve borç analizi

HSBC’nin küresel araştırma birimi Türk telekom şirketleriyle ilgili bir rapor yayınladı. Türk Telekom için “Al” veren şirket, Turkcell için de “Tut” dedi.

Türk Telekom için daha iyi bir öneri verilmesinin sebebi, rapora göre sabit broadband altyapısı ve görece daha cazip değerlemeleri nedeniyle şirketin daha iyi operasyonel momentuma sahip olması.

Veriler 9 Ekim kapanışlarına baz alıyor.

Current Price: Güncel fiyat

TP: Hedef fiyat

Buy: Al

Hold: Tut

Upside/downside: Yukarı/Aşağı yönlü hareket

Bununla birlikte raporda, TL’nin 2020 yılında yaşadığı sert değer kaybına dikkat çekilerek, Fx borcu bulunan telekom şirketlerinin bundan olumsuz etkileneceği vurgulandı. İkinci çeyrek sonunda Türk Telekom’un net FX riski 376 milyon dolar, Turkcell’in ise 50 milyon dolardı.

Türk Telekom’un borçlarının yüzde 87’si, Turkcell’in ise yüzde 79’u döviz cinsinden. Bununla birlikte Türk Telekom döviz borcunun yüzde 56’sını çapraz kur Swap’larıyla hede’lemiş durumda.

HSBC, bu nedenle Türk Telekom için daha önceki 2020 kar öngörüsünü yüzde 9 indirdi.

Finansal tahminleri:

Revenue: Gelir

EBITDA: FAVÖK

Net profit: Net kar

Ekonomy.TV

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar