Holdingler Manşet

İdris Yamantürk kimdir? Güriş’in kurucusu vefat etti

İdris Yamantürk kimdir sorunun yanıtını genç kuşaklar bilmez… Güriş Holding’in kurucusu Yamantürk, bir dönemin en kudretli iş insanlarından biriydi…

İdris Yamantürk kimdir? Bu soruya “Güriş‘in kurucusu” gibi kuru bir yanıt yetmez… Ankara Güven Hastanesi’nde vefat eden Yamantürk, Türkiye’nin dört bir yanında 100’e yakın altyapı ve üstyapı müteahhitlik hizmetlerine imza attı.

İdris Yamantürk kimdir sorusunu soran genç kuşakları anlayışla karşılamak gerek; 1970’ler ve 80’lere damga vuran işadamı uzun zumandır aktif değildi…

İTÜ mezunu

İdris Yamantürk 1925 yılında Rize’nin Çamlıhemşin-Ortan köyünde doğdu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nden 1952 yılında mezun olan elektrik yüksek mühendisi Yamantürk, bir süre devlette çalıştıktan sonra 1958’de kendi şirketini kurarak, sanayiden, inşaata, enerjiye, madencilikten, turizme geniş alanda hizmet veren Güriş Holding’in temellerini attı.

Güriş’i 1958’de kurdu

1973’de Güriş Kolektif Şirketi, Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş. oldu. Güriş 1974’te Demir Çelik Fabrikaları’nın İskenderun’daki limanını inşa etti. Bu, şirketin ilk limanıydı. Türkiye’de barajdan, enerji nakil ve üretim tesislerine, limanlara, fabrikalara, hastanelere kadar inşaat ve taahhüt işleri yapan Yamantürk, üretiminin yüzde 90’ını başta Almanya olmak üzere gelişmiş ülkelere ihraç eden Parsan Makina’yı 1968’de, Güriş Makina’yı da 1975’te faaliyete geçirdi.

İlgili yazılar