Otomotiv Manşet

İnan Kıraç yerli otodan çıktı

İnan Kıraç yerli otonun sermaye artımına katılmayarak payını devretti.

İnan Kıraç yerli otodan çıktı… “Yerli otomobil” sloganı ile Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ (TOGG) çatısı altında bir araya gelen ortaklardan İnan Kıraç sermaye artırımına katılmadı.

TOGG’nin 31 Mayıs 2021 tarihli Olağan Genel Kurul toplantısında alınan karara göre şirketin ödenmiş sermayesi artırıldı. Sermayenin tamamı daha önce yapılan sermaye avanslarının sermayeye ilave edilmesi suretiyle nakden 846 milyon 774 bin TL artırılarak 996 milyon 774 bin TL’ye çıkarıldı.

Sermaye artırımının akabinde ortakların hisse dağılımı değişecek. Kendi faaliyet alanlarını daraltma kararı alarak sermaye artırımına katılmayan KÖK Ulaşım Taşımacılık A.Ş.’nin TOGG’daki hisseleri diğer ortaklar tarafından devralınacak.

TOGG’un ortaklarından Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu’nun payları yüzde 19’dan yüzde 22,8’e yükseldi. Diğer ortak Ethem Sancak’ın BMC’deki yüzde 25,1’lik payını Fuat Tosyalı’ya satmaya hazırlanması sebebiyle TOGG’de ortaklık yapısı yine değişebilir.

Sermaye artırımı sonrasında İnan Kıraç’ın sahibi olduğu KÖK’ün TOGG sermayesinde kalan yüzde 2,9 oranındaki payının yüzde 0,2’lik kısmı TOGG tarafından nominal bedelden satın alındı.

Kokpit Farplas’tan

Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) için yerli ve milli imkânlarla kokpit tasarımı ve üretimi yapan Farplas Otomotiv’i ziyaret etti. Farplas fabrikasında otomotiv endüstrisinde kullanılan plastik parçaların tasarlanıp üretildiğini söyleyen Varnak, “Farplas deyince aklımda plastik parçalar üreten bir fabrika vardı ama bugün gördüm ki dünya devi otomotiv firmalarıyla oturup otomobilin içinin dışının tasarımını yapan bir firma olmuş” dedi.

İlgili yazılar