İhracat Manşet

İngiltere ile serbest ticaret anlaşması bu hafta imzalanacak

İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss, Türkiye ile ticaret anlaşmasının yakında imzalanmasının planlandığını açıkladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Brexit sürecini yakından takip ettiklerini, İngiltere ile Türkiye arasındaki taslak anlaşmanın hazır olduğunu belirtmişti.

Türkiye, İngiltere’nin Avrupa Birliği ile imzaladığı ticaret anlaşmasının ardından ülke ile ilk ticaret anlaşmasını imzalamaya hazırlanıyor.

İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss, Türkiye ile serbest ticaret anlaşmasının bu hafta imzalanmasının planlandığını açıkladı.

Truss Pazar günü yaptığı açıklamada, anlaşmanın iki ülke arasındaki mevcut ticaret ilişkisini aynı şekilde sürdüreceğini ifade etti.

Truss, “Bu hafta imzalamayı planladığımız anlaşma gümrük vergisi alınmayan düzenlemeleri sürdürecek ve ticaret ilişkimizi destekleyecek. Birleşik Krallık’ta imalat, otomotiv ve çelik sektöründe binlerce istihdam için netlik sağlayacak” dedi.

Truss, iki ülke arasında daha ayrıntılı bir anlaşmaya ise yakında ulaşılacağına inandığını belirtti.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre 2019 yılının tamamında iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 16,3 milyar dolar olarak kaydedilmişti. 2019’da Türkiye, İngiltere ile ticaretinde 5,4 milyar dolar fazla elde etti.

Bakanlığın verilerine göre Türkiye İngiltere’den en fazla makineler, demir-çelik ve mücevherci eşyası ithal ediyor. Buna karşılık Türkiye İngiltere’ye en çok motorlu kara taşıtları, örme giyim eşyası ve aksesuarları ile elektrikli makineler ihraç ediyor.

İlgili yazılar