Hisse önerileri Manşet

İş Bankası hisse öneri değerlendirmeleri: 2020 bilançosu sonrasında kim ne diyor?

İş Bankası hisse öneri değerlendirmeleri son bilanço sonrasında değişti.

İş Bankası hisse öneri değerlendirmeleri 2021 için revize edildi. İş Bankası 2020’nin dördüncü çeyreğinde, konsolide olmayan finansallarında 1,627 milyar TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar 1,463 milyon TL’lik piyasa beklentisinin üzerinde.

İş Bankası hisse değerlendirmeleri revize edildi

Bankanın net karı bir önceki çeyreğe göre yüzde 24, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 30 azaldı.

İş Bankası‘nın dönemsel özsermaye karlılığı yüzde 9.8 olarak gerçekleşti.

İş Bankası’nın 2020 sonunda TL kredi hacmi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,5, 2019 sonuna göre %31,7 büyüme kaydetti. Bu dönemde bankanın yabancı para krediler, dolar bazında bir önceki çeyreğe göre yatay seyrederken, yıllık yüzde 5,4 daraldı.

2020 yılı karı ise yıllık bazda yüzde 12.3 artış ile 6,811 milyar TL oldu. Özsermaye karlılığı da yüzde 10.9’a çıktı.
                          

Hisse önerileri

Deniz Yatırım, “İş Bankası için AL önerimizi koruyor, hedef fiyatımızı ise 9.10 TL olarak revize ediyoruz (önceki 9.40 TL)” dedi.

Vakıf Yatırım, “Son bir ayda BİST-100 endeksine göre % 13,8 negatif ayrışan İş Bankası için 8,71 TL olan hedef fiyatımızı, kısa vadeli Endeksin Üzerinde Getiri ve uzun vadeli AL önerilerimizi sürdürüyoruz.” yorumu yaptı.

Ak Yatırım, “İş Bankası 2021 yılında net faiz gelirinin ve karşılık giderlerinin önceki yıl düzeyinde kalmasını öngörüyor. Bu öngörüler paralelinde 2021 net kar tahminimizi % 7 gerilemeyle 8,6 milyar TL’ye ve 2022 net kâr tahminimizi % 1 gerilemeyle 11,4 milyar TL’ye düşürdük. Bankanın serbest karşılık ayırmayacağını ve vergi oranının bir miktar düşeceğini öngörüyoruz. Buna göre maddi öz kaynak getirisinin % 12-% 14 aralığında kalması makul görünüyor. Hissedeki 12 aylık fiyat hedefimizi de % 4 azalmayla 8,0 TL’ye düşürdük % 26 getiri potansiyeli taşıyan hisse için ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ önerisi bulunuyor.” dedi.

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar