Finans Hisse önerileri Manşet Şirket haberleri

İş Bankası’nın kredi büyümesi sektörün altında kaldı; kâr yüzde 8.4 arttı

İş Bankası yılın ikinci çeyreği için piyasa tahminlerinin yüzde 5,1 üzerinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 8,4 artış ile 1,58 milyar TL net kar açıkladı. 

Vakıf Yatırım’a göre İş Bankası’nın ikinci çeyrekte 500 milyon TL tutarında serbest karşılık ayırması nedeniyle karşılık giderlerinin artması, iştirak gelirlerinin çeyreksel yüzde 17 azalması ve efektif vergi oranının yükselmesi, net kardaki yükselişi sınırladı. 

Banka’nın ikinci çeyrekte TL mevduat hacmi sektör ortalamasının oldukça üzerinde yüzde 13,4 büyüme gösterirken, TL kredi büyümesi yüzde 7,6 düzeyinde kaldı. 

Böylece bankanın birinci çeyrek’de yüzde 96,8 olan kredi-mevduat oranı ikinci çeyrekte yüzde 94,0 düzeyine geriledi. 

Bankanın Takipteki Krediler Oranı (TKO) çeyreksel bazda 35 baz puan düşüş ile yüzde 5,7 (BDDK düzenlemeleri hariç yüzde 6,6)’ye geriledi. 

Aynı dönemde yakın izlemedeki krediler için karşılık oranı yüzde 12,0’den yüzde 14,3’e, TKO için yüzde 59,1’den yüzde 60,8’e ulaştı. Ayrıca bankanın 2019 sonunda yüzde 16,4 olan konsolide sermaye yeterlilik rasyosu, gerçekleştirilen 750 milyon dolarlık sermaye benzeri kredi ihracının katkısı ile ikinci çeyrek itibariyle yüzde 19,8 (BDDK düzenlemeleri hariç yüzde 16,6) düzeyine ulaştı.

2020 yıl sonu beklentilerini güncelleyen banka, TL kredi büyüme tahminini yüzde 16-17 aralığından yüzde 30 seviyesine yükseltti.

Vakıf Yatırım, İş Bankası için 7,23 TL olan hedef fiyatı ve kısa vadeli önerisini “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli önerisini ise “AL” olarak koruduğunu belirtti.

Oyak Yatırım da “Sonuçları, İş Bankası için sınırlı pozitif olarak değerlendiriyoruz” değerlendirmesi yaptı.

UYARI! Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar