Yerel yönetimler

İşçi maaşı 5275 TL oldu; sosyal medyanın gündemine oturdu

En düşük işçi maaşı 5275 TL olunca sosyal medyanın ana gündem maddelerinden biri haline geldi.

En düşük işçi maaşı 5275 TL olunca tartışma başladı… Kadıköy Belediyesi ile DİSK Genel-İş arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonlandı. Kadıköy Belediyesi en düşük işçi maaşının net 5 bin 275 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Kadıköy Belediye Başkanı Avukat Şerdil Dara Odabaşı şu açıklamayı yaptı:

İşçi maaşı 5275 TL oldu. Kadıköy belediye başkanının açıklaması…

İşçi maaşının en düşük 5275 TL olmasına Ekşi Sözlük kullanıcılarına farklı tepkiler verdi.

“senin benim paramla çöpçünün zengin edilmesi olayıdır. normalde bunun yarısı kadar bir rakamla bu işi yaptırılabilecekken halkın parasının bir takım vasıfsız kişilere yedirilmesi olayıdır. bunlar için benden çıkacak her kuruş haram olsun… 19.02.2021 03:50 ~ 03:50akrep yelkovan

“ilk tepki “aa ne güzel”, işte sosyal devlet bu denebilir.

benim de ilk hissim bu oldu.

kesinlikle kadıköy belediye’sini eleştirmiyorum. yanlış anlaşılmasın.

ancak, ortalama bir mühendis maaşının 3500-5000 olduğu bir ortamda insanları üniversite okuyup bir noktaya gelebileceğine nasıl inandıracaksınız?

çevremde bir çok iyi yetişmiş insan, bir bağlantı(torpil) bularak kapağı devlete atmaya çalışıyor. hepsi hayallerinden ve ideallerinden vazgeçtiler.

bu toplumsal travmaların hepsi iktidara yazar. umarım bir gün hesap verdiklerini görebiliriz. 19.02.2021 03:50jr invincible

“şov yapılıyor. yeni mezun orta donanımlı bir mühendis “şanslıysa” 3500-4000 ile iş bulabiliyor ancak. ama ortaokul terk bir belediye işçisi 5275 lira alıyor. böyle adalet olmaz olsun..9.02.2021 04:02thefisherman

“kendi işyelerinde çalışanlara asgari ücret verenlerin bizim paramızla şov yapmasıdır.
güzellik yapmak istiyorsan 3500 tl maaş ver; iki işçi çalıştıracağına üç işçi çalıştır. daha fazla aile ekmek yesin ve daha çok hizmet verecek personelin olsun.
not: grev yapıp çöp toplatmayan sendikalar, aynı şeyi herhangi bir akp belediyesinde yapamaz. 19.02.2021 04:45 ~ 05:55hep hatali

  • kendilerine yüksek maaş verilmemesine değil de temizlik görevlisinin yüksek maaş almasına takılmış adamlar vay be. işte sizin gibi enayilerin yıllarca okuyup 3500 tl’ye it gibi çalışması bu yüzden. şu an ülkede yoksulluk sınırı nedir açlık sınırı nedir ona bir bakın daha sonra gidip patronlarınızın suratına tükürün. adamlar lapa lapa kar yağarken o soğukta çöp arabasının arkasına tutunup sokak sokak çöp topladılar. siz ofislerinizde macchiatolarınızı yudumlarken. sizin hakettiğiniz belki 10k 11k fakat emekçinin hakettiği 3k değil. kendinize gelin. sırf okuyabildin diye üstünlüğün yok. durumu olmayıp, olsaydı cerrah olacak yığınla bahtsız var.

    kapıkuleden çıktıktan sonra her meslek aynı restorana gidebiliyor, aynı arabayı alabiliyor, belki aynı evi alamıyorlar ama aynı ürünlerle dolaplarını doldurabiliyorlar. kızmanız gereken alım gücünü bu hale getiren hükümet ve hükümeti her şekilde destekleyen patronlarınızdır… 19.02.2021 05:02 ulenka

Maaşlara ne kadar zam geldi?

En düşük işçi maaşı 5275 TL olunca dikkatler zam oranlarına döndü… Genel-İş Sendikası’nın yazılı açıklamasında, İstanbul Anadolu Yakası 1 No şubenin talebi doğrultusunda bugüne kadar sözleşme sürecine dahil olunmadığı, grev başlayınca sözleşme pazarlığı yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, üç gün süren yoğun müzakereler sonucunda gelinen son aşamanın şubeyle paylaşıldığı, genel merkez olarak toplu iş sözleşmesinin imzalanması gerektiği kararına varıldığı aktarıldı.Reklam

Açıklamaya göre, sözleşme şartları şöyle:

* En düşük yevmiye 106 lira 30 kuruştan (net 76-TL), 161 lira 14 kuruşa (net 115 lira 20 kuruş) yükselmiştir.

* En düşük çıplak aylık ücret 3 bin 188 liradan (net 2 bin 279 lira), 4 bin 834 liraya (net 3 bin 456-lira) yükselmiştir.

* Herkesin aldığı aylık sosyal yardımlar toplamı net 1164 liradan net 1600 liraya yükselmiştir.

* İkramiyeler 10 günden 30 güne çıkarılmıştır.

* İlk defa toplu iş sözleşmesi ile günlük kıdem zammı, iş riski primi, aylık sosyal yardım, giyim yardımı, yılbaşı yardımı, yıllık izin yardımı elde edilmiş, mevcutta olan bayram yardımı, çocuk yardımı, aylık yakacak yardımı, eğitim yardımı miktarları önemli oranda arttırılmıştır.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm bu kazanımlar sonucunda aylık herkese ödenen sosyal yardımlar dahil (bekar işçi) en düşük maaş net 3663-TL’den net 5275-TL’ye yükselmiştir. İkramiye dahil (bekar işçi) en düşük maaş ise net 3726-TL’den 5564-TL’ye yükselmiştir. Bu ücretlere kıdem zammı, iş riski, çocuk yardımı ve yıllık verilen sosyal yardımlar dahil değildir.”

Taraflar ne istiyordu?

Kadıköy Belediyesi’nde çalışan binlerce işçi, belediye ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın toplu sözleşme görüşmesinden sonuç çıkmaması üzerine 16 Şubat’ta greve başlamıştı.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, en düşük ücretliye yüzde 38 zam ve aylık net 4 bin 972 liralık gelir teklifinin sendika tarafından reddedildiğini söylemişti.

Sendika ise bu iddianın doğru olmadığını belirterek belediyenin 3 bin 200 lira net maaş ve yüzde 7 zam teklif ettiğini belirtmiş, belediyenin günlük 77 liralık ücreti 94 liraya çıkarmak istediğini dile getirmişti.

İlgili yazılar