Borsa Dolar/TL

Işık Ökte borsada algoritmaların yarattığı düşüşü anlattı; “Uzun sürmeyecek” dedi

Yatırım uzmanı Işık Ökte, FX TV’de, Borsa İstanbul’da geçen hafta algoritmaların yol açtığı sert düşüşün arka planını mercek altına aldı.

“Olguyu çok basitçe anlatmaya çalışacağım” diyen Ökte şunları söyledi:

“Dün sabah küresel piyasalardaki satış nedeniyle ciddi bir miktarda satışa geldi. Bunu terminallerden takip ettik. 730 milyon TL net satış geldi. Borsa Istanbul’un o andaki net satışının yüzde 60’ıydı. Bu satış Bank of America algoritması tarafından yapıldı. Neden? Çünkü Astrazeneca aşısının yeterli şekilde gelemeyeceği ortaya çıktı. Burası anlaşılabilir. Satış dalgasıyla piyasamız ilk önce psikolojik destek olan 1.500’ü kırdı. 1.500’ün altında ciddi satışlar devam edince zarar kesle’i tetikledi.

Zarar kesler tetiklenince son iki saatte bizim borsada panik satışlara yol açtı; bankacılık endeksinde yüzde 4.1, sınai endekste yüzde 5.3 düşüşe yol açtı.

Bank of America, sattığı pozisyonların 330 milyonunu tekrar geri alarak eksi 400’le günü kapattı.”

Force selling yaşandı

Buna literatürde force selling adı verildiğini ve illegal bir şey olmadığını belirten Ökte şöyle devam etti: “Peki sorun nerede? Eskiden borsamızda gerçek yabancı yatırımcı vardı. Merrill Lynch’in algoritmasına karşı çıkacak yabancı yatırımcıları Rusya’ya, Güney Afrika’ya, Polonya’ya kaybettik. Öyle bir dönemden geçtik ve ‘Bizim yabancı yatırımcıya ihtiyacımız yok’ dedik. Londra’dan. Swap’ları filan kestik. Böyle olunca şimdi yatırım kuruluşlarının algoritmaları böyle atı almış üsküdarı geçiyor, darphane gibi para basıyor. Çünkü karşısında kim var biliyor musun? Küçük yatırımcı. Küçük yatırımcı hiçbir zaman makinanın karşısında duramaz.”

“Borsa enerjisini verdi; madencilik, holding hisselerinde fırsat var”

Borsa tarafında sorunun uzun sürmeyeceğine inandığını belirten Ökte şöyle devam etti: “Borsanın dünkü depremle enerji verdiğini düşünüyorum. 2 doların altını gördük. Borsa İstanbul’da madencilik hisselerinde, holdinglerde alım fırsatları olduğunu düşünüyorum. Yani 2 dolardan Borsa İstanbul’da korkmayı olmadığı görüşündeyim.

Ben şu anda Türkiye’deki ana riski faiz ve kur tarafında görüyorum. Acaba diyorum, Merkez Bankası ikinci çeyrekten sonra enflasyondaki düşüşü gördükten sonra üçüncü çeyrekte faiz indirimlerine başlar mı?…

Merkez Bankası’nın şahin görünümü sene sonuna kadar koruyabileceğini de ben düşünmüyorum.”

Haber: Ekonomy.TV

İlgili yazılar