Dolar/TL Altın Borsa Emtia Manşet

Işık Ökte: TL, emtia enflasyonu nedeniyle değer kazanmak zorunda

Işık Ökte emtia fiyatlarındaki küresel artışa dikkat çekip uyardı,

Işık Ökte enflasyon uyarısı yaptı…. Küresel kriz, salgın, enflasyon… Üçünün gölgesinde kendini kurtarmaya çalışan bir ülke… Türkiye 2021’in sonunda istediği enflasyon rakamlarına ulaşacak mı? TL değer kazanmaya devam edecek mi?

Pandemiyle güçlenen dolar faizle düştü

Yazıyı görüntüle

Pandemi 2020’nin başında dolarda hızlı bir artışa, TL’nin değer kaybetmesine ve buna bağlı olarak enflasyonda tırmanmaya ol açmıştı. Bu süreçte dolar 8.50’ye kadar yükseldi. Kasımda ekonomi yönetiminin değişmesi ve Merkez Bankası politika faizinin yüzde 17’ye çıkarılması sonrasında TL değer kazanmaya başladı.

Emtia fiyatlarında küresel artış

Bundan sonra ne olur? Yatırım uzmanı Işık Ökte, emtia fiyatlarında küresel ölçekte artış yaşandığı bir dönemde Türk lirasının değer kazanmak zorunda olduğunu, başka çare olmadığını, enflasyonun düşmesi için TL’nin değer kazanması gerektiğini söyledi. Ökte, aksi takdirde emtialarda oluşacak fiyat yükselmelerinin Türkiye’yi olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Ökte, emtia fiyatlarındaki artışın ynsımasını önlemek için TL’nin değer kazanması gerektiğini savundu…

Yabancı faizin düşürülemeyeceğine oynuyor

Ökte, şöyle devam etti: “Yabancılar Swap üzerinden Türkiye’ye sürekli para sokuyor, Baktığımız zaman bankalardan çok ciddi bir para çıkışı var borsada, çünkü yabancılar Merkez Bankası politika faizini yüzde sene boyunca 17’de tutmazsa enflasyonda düşüşün gerçekleşmeyeceğini fiyatlamaya başladı. Merkez Bankası’nın eli sıkıştı. TL’yi değerli kılmak adına, enflasyon beklentilerini daha da aşağıya çekmek adına politika faizi ile oynayamaz düşüncesinin hakim olduğu bir küresel yapıya gidiyoruz. Türk Lirası yabancı girişleriyle değer kazanmaya devam edebilir.”

Haber / Bilge Çevik

İlgili yazılar