Manşet Dolar/TL

Dolar 7 TL altına düşer mi? Işık Ökte yorumladı

Dolar 7 TL altına düşer mi? Fon yöneticisi Işık Ökte bunun mümkün olduğu görüşünde.

Yatırım uzmanı Işık Ökte, yabancı yatırımcının Merkez Bankası’nın politika faizini sene sonuna kadar yüzde 17’de tutacağını fiyatlamaya başladığını belirterek, bunun doların 6.85 TL’ye kadar inmesine yol açabileceğini belirtti.

Işık Ökte, doların TL karşısında yaşadığı değer kaybını ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olayların para piyasalarını neden etkilemediğini Fx TV’de anlattı. İşsizlik, enflasyon gibi makroekonomik göstergelerde büyük bir değişim yaşanmadığını belirten Ökte, şunları söyledi:

Dolar 7 TL altına düşer mi sorusu gündemde

“Ama bir yerde inanılmaz bir değişim var. Boğaziçi Üniversitesi olayları piyasaları neden etkilemedi, biliyor musunuz? Çünkü insanlar Sayın Naci Ağbal’a inanılmaz bir kredi ve güven gösteriyorlar. Naci Bey’in enflasyon raporu toplantısında gazeteci Okan Müderrisoğlu’na verdiği cevap, benim son zamanlarda gördüğüm en güzel cevaplardan biriydi. Ağbal, ‘Evet, şu andaki faizleri yüksek olarak değerlendiriyoruz. Ama ilk önce fiyat istikrarını sağlamak istiyoruz. Finansal istikrar ondan sonra gelecek’ dedi. Naci Ağbal, yabancı yatırımcıyı inandırdı. Sen ve ben yüzde 17 politika faizinin Türkiye’de sürdürülebilir bir şey olmadığını biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da biliyor. Fakat Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yüzde 17 politika faizini sene sonuna kadar koruyabileceğini yabancılar fiyatlamaya başladı, Bu da bizi dolar/TL’de 6.85’e götürebilir.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar