İstihdam Manşet

İşsizlik salgının ilk aylarından daha kötü

DİSK’in araştırma birimi DİSK AR’ın TÜİK verilerinden hareketle yaptığı hesaplamaya göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı Nisan 2021’de 9 milyon 837 bin olarak gerçekleşti. Nisan 2020’de 9 milyon 187 bin mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı son bir yılda 650 bin kişi arttı.

Raporda, 2018 Eylül’de başlayan ekonomik kriz ve 2020 Mart ayından bu yana yaşanan pandeminin de etkisiyle işgücü piyasası dışına çıkış eğiliminin arttığına dikkat çekildi ve “Zamana bağlı eksik istihdamda artış ve iş bulma ümidinin kaybedilmesine paralel olarak dar ve geniş tanımlı işsizlik oranları arasındaki fark giderek açılıyor. Örneğin Nisan 2019’da dar tanımlı işsizlik yüzde 13,8 iken geniş tanımlı işsizlik yüzde 19,1 olarak gerçekleşmişti. Geniş tanımlı işsizlik dar tanımlı işsizlikten 5,3 puan yüksekti” denildi.

Nisan 2021’de ise dar tanımlı işsizlik yüzde 13,9 iken geniş tanımlı işsizlik yüzde 27,4 olarak gerçekleşti. Dar ve geniş işsizlik arasındaki fark 13,5 puana yükseldi. Raporda bu gelişme şöyle açıklandı:

“Dar ve geniş işsizlik arasındaki makasın bu denli açılmasının en önemli nedeni salgın dönemindeki işten çıkarma yasağının dar tanımlı işsizliği sınırlı düzeyde tutmuş olması ve işbaşında olunan sürenin azalmasıdır. Böylece dar tanımlı işsizlik sınırlı kalırken geniş tanımlı işsizlik fırlamıştır.”

İlgili yazılar