Altın

İstanbul Altın Rafinerisi mi? İSO 500’de kimliği belirsiz firma tartışma yarattı

İstanbul Altın Rafinerisi, İSO 500 araştırmasının beşinci sırasındaki kimliğinin gizli kalmasını isteyen şirket mi?

İSO’nun Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 Araştırması’nın 2021 yılı sonuçları açıklandı. TÜPRAŞ, üretimden satışlarda 58,6 milyar lirayla en büyük sanayi kuruluşu unvanını korudu.

Dünya’nın haberine göre Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşunun üretimden satışları 2020 yılında 1 trilyon 22 milyar TL’den 1 trilyon 179 milyar TL’ye yükselerek yüzde 15,3 oranında arttı. Ancak bu büyüme performansı, 2018’deki yüzde 34,5 ve 2019’daki yüzde 16,4’lük artışlar ile karşılaştırıldığında yavaşladı.

Pandemi yılında İSO 500’ün ihracatı ise yüzde 12,8 oranında gerileyerek 64,1 milyar dolar oldu. İSO 500’ün ihracat performansı Türkiye’nin genel ve sanayi ihracat performansından bir ölçüde olumsuz ayrışsa da yine de İSO 500,  Türkiye ihracatı içindeki ağırlığını korudu.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, enflasyonun yanı sıra ithal hammadde fiyatlarındaki yüksek artışın sanayici üzerinde giderek daha fazla baskı yarattığını; TL’deki değer kaybı, enflasyondaki artış ve faizlerdeki dalgalanmalar nedeniyle finansman yüklerinin de önemli ölçüde arttığını söyledi.

En büyük sanayi şirketi TÜPRAŞ

‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırmasının 2020 yılı sonuçlarına göre;  2020 yılında üretimden satışlara göre en büyük kuruluş geçen yıl olduğu gibi 58 milyar 593 milyon TL ile TÜPRAŞ (Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.) oldu.

Sıralamada ikinci 45 milyar 223 milyon TL ile Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., üçüncü 31 milyar 242 milyon TL ile Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. ve dördüncü de 30 milyar 812 milyon TL ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. oldu. Beşinci sırada şirket isminin gizlenmesini tercih etti.

Gazeteci Recep Erçin sosyal medya paylaşımında, “Bu şirket geçen yıl da listede 9. sıradaydı. 2018’de listede yoktu. Nace koduna ve faaliyet koduna göre bu şirket değerli metal sektöründe iş yapıyor. Muhtemelen Altın Rafinerisi” dedi.

İstanbul Altın Rafinerisi’nin kurucusu Ömer Halaç’ın dramatik hayat öyküsü

1970 yılında Afyon/Emirdağ’da doğan Ömer Halaç, 1991 yılında Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü’nde Uluslararası İşletmecilik konusunda Yüksek Lisansını tamamlayıp 1996 yılında aile şirketi olan Halaç Kuyumculuk Limited Şirketini kurarak Kapalıçarşı’da altın rafinasyonu işine başladı.

T.C. Hazine Müsteşarlığı, İstanbul Altın Borsası ve Vakıfbank’ın da ortak olduğu İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş.’nin hisselerini 2002 yılında satın aldı ve Türkiye’de ilk resmi altın rafinerisini işletmeye açtı. Geliştirdiği üretim teknolojileri ve iş ilişkileri sayesinde kısa sürede rafinasyon alanında sektörün en önemli aktörü olmayı başardı.

Ülkeye ve sektöre büyük katkı sağlayan Ömer Halaç, yaptığı yenilik ve ilklerle önemli başarılara imzasını atmıştır. Sektöre kazandırdığı önemli çalışmaların bazıları;

   • Türkiye’de ilk defa 999,9/1000 saflıkta altın üretilmesi,

   • 995/1000 saflıkta 1 kilogram’lık altın külçelerin üretilmesi ve bunların İstanbul Altın Borsası, T.C. Darphanesi ve Dubai Altın Borsası’nda kabul gören ilk Türk altın rafinerisi olması,

   • Dünyada ilk defa farklı gramajlarda Gramaltın markalı külçe altınların üretilmesi,

   • TÜRKAK’A akredite olarak TS/EN ISO 17025 belgeli değerli maden analiz laboratuvarına sahip olan ilk Türk altın rafinerisi olması.

Kısa süre içinde elde ettiği başarılarla kendini sektöre kabul ettiren Ömer Halaç aynı zamanda çevresi tarafından da sevilen bir insan olmayı başardı. Evli ve üç erkek çocuk babası olan Ömer Halaç, aynı zamanda yurtdışında altın madeni araştırma faaliyetlerini de sürdürüyordu. Bu maksatla gittiği Orta Afrika Cumhuriyetinde yakalandığı sıtma hastalığı nedeniyle 12 Mayıs 2008 tarihinde, çok genç yaşta hakkın rahmetine kavuştu.

İlgili yazılar