Halka arz Manşet

İşte Işık Plastik’in halka arzıyla ilgili veriler: Hisse fiyatı 16.10 TL

Global Menkul Değerler, Işık Plastik’in halka arzıyla ilgili temel büyüklükleri ve değerlendirme raporunu açıkladı.

Global Menkul’un değerlendirmesi:

Şirket profili

1988 yılında kurulan Işık Plastik Sanayi ve Dış Ticaret Pazarlama A.Ş. (“Işık Plastik” ve/veya “Şirket”), endüstriyel plastik levhalar ve plastik sofra ve mutfak eşyası üretimi yapmaktadır.

Endüstriyel plastik levha üretiminde hammadde olarak ithal menşeili granül plastiği (PC, PMMA, Pet-G) kullanılmaktadır. Bu plastik levhalar; banyo küveti, gürültü bariyeri, duşakabin camları, reklam ve promosyon ürünleri, reklam tabelaları, buzdolabı iç gövde plakaları, oyuncak, mobilya, banyo ve mutfak dolapları, polis kalkanları, sera camları, çatı ışıklık skydome, havuz, sera camları, stadyum çatı kaplamaları gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Sofra ve mutfak eşyası üretiminde ise hammadde olarak Polipropilen ve Polistren kullanılmaktadır. Bu segmentte ayran bardakları, yoğurt kaseleri, tatlı kapları, şarküteri kapları, meşrubat bardakları ve tek kullanımlık tabaklar üretmektedir.

Şirket ithal menşeili granül plastiği çeşitli ülke ve firmalardan temin etmektedir.

Doğrudan satışın yanında yurt içinde bayileri ve yurt dışında aracılar vasıtasıyla satışlarını gerçekleştirmektedir.

05 Mart 2019 tarihli kapasite raporuna göre yıllık plastik üretim kapasitesi; 25.593 ton plastik endüstriyel levha, 31.701 ton sofra ve mutfak eşyası ve 7.182 ton masterbatch (üretimde dolgu malzemesi ve renklendirici olarak kullanılmaktadır) üretiminden oluşmaktadır.

Ortaklık yapısı

Bilanço

(Bin TL)

Halka arz değeri

Sonuç

Fiyat Tespit Raporu’nda Şirket ile ilgili bilgilerin ve değerlemede kullanılan yöntem ve değerlerin detaylı bir şekilde açıklandığını düşünüyoruz.

Raporda sadece piyasa çarpanları kullanılması makul sebeplerle açıklanmış olsa da Şirket’in karlılık göstergelerinin son bir yılda yakaladığı ivmenin önümüzdeki dönemde de sürüp sürmeyeceği konusundaki beklentilerini görebilmek adına indirgenmiş nakit akımları yönteminin de kullanılmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Hem yurt içi hem de yurt dışı benzer şirket çarpanlarının kullanılmasını faydalı buluyoruz. Fakat değerlemeye alınan yurt dışı benzer şirketlerin Işık Plastik’in piyasa değerinin çok üstünde olmalarından dolayı piyasa değeri daha yakın olan benzer şirketlerin de kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Çarpanları uç değere sahip şirketlerin değerlemede kullanılmamasını doğru buluyoruz. Likiditesi düşük olan şirketlerin değerlemede kullanılmamasını doğru buluyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz çekinceler dışında 16,10 TL olarak belirlenen halka arz fiyatının makul olduğunu düşünüyoruz.”

İlgili yazılar