Makro Siyaset

İYİ Parti’den ekonomide ikiz açık uyarısı

İYİ Parti’nin ekonomi kurmayı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, dolardaki yükselişin Türkiye’ye sadece dış borçlar üzerinden 250 milyar lira ek maliyet çıkardığını, bunun 2019 yılında tüm ülkeden toplanan Gelir ve Kurumlar Vergisi tahsilatlarına eşit olduğunu belirtti. Tatlıoğlu, “Toplumun karşısına çıkıp bunun nedenleri ve ne olacağı konusunda sorgulama yapılan bir siyasi yetkili yok” dedi.

Tatlıoğlu ikiz açık uyarısı da yaptı:

Kamu verilerinde bütçe açığı problemi vardır. Geldiğimiz nokta itibariyle geniş anlamda temmuz itibariyle 12 aylık açık (cari açık) 196 milyardır. Geniş anlamda açık bunun fevkalâde daha üstündedir. Aşağı yukarı 2020 bütçesindeki 139 milyar liralık açık hedefinin yaklaşık yüzde 75’i aşılmış durumdadır. Türkiye’de bu anlamda ikiz açık yolunda tekrar ilerlemektedir. Cari açık ve de bütçe açığı şeklinde bir süreç içerisinde gitmekteyiz.

Tatlıoğlu, CDS’lerdeki korkutucu yükselişe de dikkat çekti: “Türkiye’nin ekonomideki uluslararası göstergesi sayılan CDS risk prim oranı 549’dur. Ne anlama geliyor bu? Ciddiye alınabilecek ekonomiler içerisinde Arjantin’den sonra ikinci büyük CDS’tir. Mısır, Ukrayna, Pakistan bizden iyidir. Bu Türkiye’nin borçlanma maliyetlerini yükseltmektedir.”

İlgili yazılar