Dünya Tahvil Bono

Janet Yellen enflasyon için iyimser mesaj verdi: Yüzde 2’nin üzerine tırmanmaz

Janet Yellen enflasyon için konuştu: Enflasyonda kalıcı olarak % 2’nin üstüne tırmanış için neden yok. Tahvil faizlerindeki oynaklık ise sadece ekonomide toparlanma algısının güçlenmesinden kaynaklanıyor.

Janet Yellen enflasyon için iyimser mesaj verdi. Paraanaliz’in haberine göre PBS’de bir TV programına katılan çiçeği burnunda Hazine Bakanı, eski Fed Başkanı Janet Yellen’e göre, enflasyonda kalıcı olarak % 2’nin üstüne tırmanış için neden yok. Tahvil faizlerindeki oynaklık ise sadece ekonomide toparlanma algısının güçlenmesinden kaynaklanıyor.

Tam istihdam zaman alır

Janet yellen, Cuma açıklanan çok güçlü tarım dışı istihdam istatistikleri sonrasında Biden’in 1.9 trilyon dolarlık mali destek paketinin enflasyon ateşine kuru odun atacağı görüşüne de karşı çıktı. ABD’de geniş tanımlı işszliğin hala yüzde 10 olduğuna dikkat çeken Hazine Bakanı, her ay 380 bin kişi istihdam edilse dahi,  tam istihdam varmanın 2 yılı süreceğini beyan etti.

Yellen’e göre, çıktı açığının sürmesi insanların iş bulma şansları ve ekonominin genel yapısı üzerinde kalıcı yara izleri bırakıyor. Bu nedenle elden geldiğince çabuk toparlanmak için hükümetin elindeki tüm politika araçlarını kullanması elzem.

Tahvilde yeni zirveler görülebilir

Paraanaliz, Yellen’ın açıklamasının tahvil getirilerinde yeni zirvelerin görülmesini yol açabileceğini belirtti:

“Bu açıklama gelecek hafta ABD’de TÜFE ve ÜFE yükselirse, (ING TÜFE’nin YY 0.3 puan yükselmesini bekliyor), ABD 10 ve 30 yıllık DİBS getirilerinde yeni zirvelere yol açabilir.  Belli ki Jay Powell ve Janet Yellen tahvil faizlerindeki yükselişi ekonominin toparlanmasına zarar verecek bir etken olarak nitelemiyorlar. Eğer kredi pazarı tıkanırsa, müdahale gelebilir. Aksi, halde, SP&500 satış yese de, kamu tahvil pazarındaki fokurdamayı seyretmekle yetinecek.

Yükselen Dolar  Endeksi ve ABD tahvil faizleri Türkiye gibi çok yüksek dış finansman ihtiyacı olan Gelişmekte Olan Ülkeler için olumsuz bir gelişme.”

İlgili yazılar