Makro Manşet

JP Morgan: Türkiye bu yıl yüzde 6.8 büyür

Amerikan yatırım bankası JP Morgan, Türkiye için 2021 yılı büyüme beklentisini yüzde 6,1’den yüzde 6,8’e yükseltti.

Dünya’nın haberine göre Merkez Bankası’nın beklentilere paralel olarak politika faizini yüzde 19’da  tuttuğuna işaret eden JP Morgan, ana politika yönlendirmesine ilişkin  cümlelerin önceki PPK toplantısına göre değişmeden kaldığına dikkat  çekti. JP Morgan, güçlü yurt içi talep, yükselen maliyetlerin yol açtığı fiyat baskıları ve zayıf politika kredibilitesinin sıkı politikanın  devam ettirilmesini desteklediğini vurguladı.

“Son dönemde enflasyonda görülen aşağı yönlü sürprizlere rağmen fiyat  baskıları hala güçlü ve TCMB’nin baskıları kontrol altında tutmak  ve politika kredibilitesinde biraz toparlanma sağlayabilmek için güçlü durmasına ihtiyaç var” değerlendirmesini yapan JP Morgan, ilk faiz  indiriminin Eylül’de 100 baz puan olacağını öngördüklerini hatırlattı.

“Erken bir faiz indirimi için risklerin farkındayız” ifadelerini kullanan JP Morgan, “TCMB PPK açıklamasındaki ihtiyatlı ifadeler bizi cesaretlendirdi. Bir kez daha erken bir gevşetmenin hali hazırda zayıf olan politika kredibilitesini baltalayabileceği, ekonomik görünüm için zarar verici olabileceğini bir kez daha ikaz ediyoruz” dedi.

İlgili yazılar